Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Rakieta Pjongjangu minęła samolot Air France

AFP
Wystrzelony 28 lipca przez Koreę Północnš międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który spadł do Morza Japońskiego, minšł się z samolotem pasażerskim linii Air France lecšcym z Tokio do Paryża - podał w czwartek francuski tygodnik "L'Express".

Według telewizji CNN, w momencie, gdy ICBM uderzył w wody Morza Japońskiego, maszyna Air France znajdowała się w odległoœci zaledwie 100 kilometrów, co odpowiada siedmiu minutom lotu. Z kolei telewizja ABC News informuje, że samolot z 332 pasażerami na pokładzie przeleciał nad strefš, gdzie spadł pocisk, 10 minut zanim to nastšpiło.

Pytany o ten incydent francuski przewoŸnik oœwiadczył, że rzeczywiœcie północnokoreańskš rakietę od samolotu dzieliło tylko 100 km, ale nie było zagrożenia dla lotu numer 293. Niemniej ze względów bezpieczeństwa linie postanowiły rozszerzyć obszar wokół Korei Północnej omijany przez ich samoloty.

Cytowany przez stację CBS ekspert ds. bezpieczeństwa lotniczego Mark Rosenker wskazuje, że linie lotnicze nie sš przygotowane na unikanie zagrożeń takich jak pociski balistyczne. "Kontrola ruchu lotniczego nie jest w stanie uprzedzić samolot" o nadlatujšcej rakiecie - powiedział.

Dla CNN anonimowo wypowiedział się pilot z Hongkongu. Pociski balistyczne "to nie jest coœ, co można wykryć tak jak wykrywa się inny samolot. Nie wiadomo, że taki pocisk nadlatuje. Korea Północna wystrzeliwuje pociski poza swojš przestrzeń powietrznš. To prawdziwe zagrożenie" - powiedział.

Wystrzelenie przez KRLD 28 lipca międzykontynentalnej rakiety balistycznej było drugš udanš próbš północnokoreańskiego pocisku tego rodzaju. Unowoczeœniona wersja rakiety Hwasong-14 przeleciała 998 km, osišgajšc maksymalnš wysokoœć blisko 3725 km. Jej lot trwał 47 minut. Całe terytorium USA jest w naszym zasięgu - powiedział dzień póŸniej przywódca KRLD Kim Dzong Un.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL