Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Turcja: Premier zaprzecza, że Erdogan tworzy nowe państwo

AFP
Premier Turcji Binali Yildirim ostro skrytykował deputowanego rzšdzšcej Partii Sprawiedliwoœci i Rozwoju (AKP) Ayhana Ogana za stwierdzenie, że po ubiegłorocznym puczu tworzone jest nowe państwo, którego założycielem jest prezydent Recep Tayyip Erdogan.

W czasie publicznego wystšpienia w miejscowoœci Sivas w œrodkowej Turcji Yildirim uznał wypowiedŸ Ogana za "żart" i podkreœlił, że "Republika Turecka powstała 29 paŸdziernika 1923 roku". W ten sposób skomentował słowa swego partyjnego kolegi, wypowiedziane 3 sierpnia w prywatnej telewizji CNN Turk. Premier uznał przy tym za nieistotne to, że Ogan pełni wysokš funkcję w organach AKP. Według Yildirima uwagi Ogana nie majš żadnego znaczenia i sš nie do zaakceptowania.

Wczeœniej słowa Ogana spotkały się z ostrš krytykš dwóch opozycyjnych partii: kemalistowskiej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) oraz Nacjonalistycznej Partii Działania (MHP). Lider nacjonalistów Devlet Bahceli stwierdził, że słowa Ogana wpisujš się w tę samš retorykę, której używa "FETO i równolegli", czynišc w ten sposób aluzję do zwolenników Fethullaha Gulena, oskarżonych o zorganizowanie ubiegłorocznego puczu. Politycy CHP zażšdali natomiast wycišgnięcia przez AKP konsekwencji wobec Ogana.

Do słów Ogana nie odniósł się jak dotšd osobiœcie prezydent Erdogan.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL