Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Mucha: Ze strony prezydenta jest wola współdziałania i współpracy

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha podkreœlił, że ze strony prezydenta Andrzeja Dudy jest wola współdziałania i współpracy z PiS w sprawie naprawy wymiaru sprawiedliwoœci.

Mucha zapewnił w TVN24, że jeżeli chodzi o obóz rzšdzšcy w Polsce - większoœć parlamentarnš, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - to ze strony prezydenta jest wola współdziałania i współpracy "zwłaszcza w sprawie naprawy wymiaru sprawiedliwoœci". "I niewštpliwie pan prezydent będzie takie rozwišzania przedstawiał, żeby ten cel osišgnšć" - zapowiedział Mucha pytany o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Cel determinuje pracę - chodzi o naprawę wymiaru sprawiedliwoœci" - dodał.

Prezes PiS w TV Trwam ocenił, że zatrzymanie przez prezydenta reformy, która miała na celu dekomunizację sšdownictwa, było poważnym błędem, ale teraz trzeba myœleć o tym, jak z tego wyjœć, jak doprowadzić do tego, by to był tylko incydent, który zostanie szybko zapomniany.

"Moim obowišzkiem jest powiedzieć, że to był błšd, bardzo poważny błšd, ale na tym trzeba skończyć. Teraz trzeba myœleć o tym, jak z tego wyjœć, jak doprowadzić do tego, by to był tylko incydent, który zostanie szybko zapomniany, a my pójdziemy do przodu" - zaznaczył Kaczyński odnoszšc się do zapowiedzi zawetowania przez prezydenta dwóch ustaw: o Sšdzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sšdownictwa.

Mucha pytany czy - w kontekœcie wypowiedzi prezesa PiS - Andrzej Duda ma œwiadomoœć popełnienia błędu odparł, że prezydent rozważył sprawę tych dwu ustaw i zdecydował o wecie, do czego miał prawo zapisane w Konstytucji. "Postšpił zgodnie ze swoim przekonaniem" - dodał minister i zaznaczył, że prezydent podjšł rozważnš decyzję.

Wiceszef Kancelarii nie chciał odpowiedzieć na pytanie o zawartoœć zapowiadanych przez prezydenta projektów ustaw o KRS i SN, ani czy będš one bardzo bliskie wetowanym ustawom przygotowanym przez PiS, czy też przeciwnie.

Dopytywany o negatywne oceny decyzji prezydenta ze strony wiceministrów sprawiedliwoœci, Mucha apelował, by zgodnie z przesłaniem prezesa Kaczyńskiego "iœć do przodu", "skupić się na pozytywnych aspektach" i "nie podnosić pewnych negatywnych emocji".

"Myœlę, że pan prezes zamknšł dyskusję i że to jest otwarcie tej pełnej współpracy i możliwoœci współdziałania na przyszłoœć. Jest rzeczš naturalnš w demokracji, że ludzie się spierajš i majš odmienne poglšdy. Jeżeli jest wspólnota wartoœci, jeżeli jest wspólnota działania dla dobra publicznego, to ta współpraca jest prowadzona" - ocenił minister.

Pytany o podwójne orędzia telewizyjne - prezydenta i premier - odparł, że nikt nie będzie negował prawa do tego ze strony pani premier. Dopytywany, które z nich powinno być wyemitowane, jako pierwsze przypomniał, że najwyższym przedstawicielem RP jest prezydent, choć przyznał, że szczegółowych regulacji co do kolejnoœci nie ma.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL