Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

"Izwiestija": Rosja może wydalić 30 amerykańskich dyplomatów

AFP
W reakcji na zamknięcie stronie rosyjskiej dostępu do nieruchomoœci dyplomatycznych na terenie USA Moskwa może wydalić 30 dyplomatów amerykańskich i nałożyć areszt na amerykańskie nieruchomoœci w Rosji - poinformował we wtorek dziennik "Izwiestija".

"Do takich kroków skłoniła stronę rosyjskš decyzja Waszyngtonu, by nie zwracać własnoœci dyplomatycznej, która od grudnia ubiegłego roku jest objęta aresztem. Nie udało się tej kwestii rozwišzać podczas rozmów prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta USA Donalda Trumpa w Hamburgu" - pisze gazeta.

Powołujšc się na Ÿródło w rosyjskim MSZ dziennik podaje, że na rozmowach prezydentów kwestia ta nie była omawiana i "stało się jasne, że Stany Zjednoczone nie przedstawiły planu w sprawie uregulowania kryzysu". Decyzja USA "zmusza Rosję do odpowiedzi analogicznej - wydalenia (z kraju) około 30 pracujšcych w Rosji dyplomatów amerykańskich i wprowadzenia sankcji dotyczšcych mienia USA w Rosji" - relacjonujš "Izwiestija".

ródło w MSZ powiedziało gazecie, że tego rodzaju działania Rosja podejmie, jeœli nie uda się znaleŸć kompromisu na rozmowach wiceszefów dyplomacji Rosji i USA, Siergieja Riabkowa i Thomasa Shannona.

Nieruchomoœci amerykańskie, które mogš zostać objęte aresztem to dacza w Srebrnym Borze na przedmieœciach Moskwy oraz pomieszczenia magazynowe - twierdzš "Izwiestija". Według dziennika ewentualne restrykcje nie będš dotyczyć rezydencji ambasadora USA w Moskwie i dyplomatycznej szkoły amerykańskiej w Petersburgu.

"Izwiestija" podajš także, że przed spotkaniem Trumpa i Putina w Hamburgu trzech amerykańskich senatorów z komisji spraw zagranicznych zaapelowało do prezydenta USA o nieoddawanie Rosjanom objętego aresztem mienia.

W grudniu 2016 roku władze USA wydaliły z kraju 35 rosyjskich dyplomatów podejrzewanych o działalnoœć szpiegowskš. Amerykański Departament Stanu odebrał też stronie rosyjskiej dostęp do dwóch kompleksów wypoczynkowych na terenie stanów Nowy Jork i Maryland. Moskwa powstrzymała się wtedy od reakcji poprzez ogłaszanie dyplomatów amerykańskich za osoby niepożšdane. Na poczštku lipca rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł, że w sprawie zamknięcia dostępu do nieruchomoœci dyplomatycznych cierpliwoœć rosyjskich władz jest na wyczerpaniu i podkreœlił, że Moskwa może na ten krok zareagować działaniami na zasadzie wzajemnoœci.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL