Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niemcy: Rzšd prosi kraje UE o pomoc w ściganiu ekstremistów z Hamburga

AFP
Minister sprawiedliwoœci Niemiec Heiko Maas zwrócił się do krajów UE z proœbš o pomoc w identyfikacji i œciganiu osób podejrzanych o udział w zamieszkach podczas zakończonego w sobotę szczytu G20 w Hamburgu - poinformowała niemiecka prasa.

"Analizujemy obecnie zdjęcia i nagrania wideo, by zidentyfikować sprawców. Jesteœmy przy tym skazani na pomoc naszych zagranicznych partnerów" - napisał Maas do swoich resortowych kolegów z UE, podały gazety należšce do wydawnictwa Funke Mediengruppe.

W liœcie do ministrów sprawiedliwoœci krajów UE niemiecki minister poprosił ich o "priorytetowe" potraktowanie niemieckich wniosków o pomoc prawnš. Maas apeluje ponadto o szybkie wykonanie Europejskich Nakazów Aresztowania. "W UE nie powinno być miejsca na politycznš przemoc, niezależnie od tego, jakimi motywami kierujš się sprawcy" - napisał polityk SPD. Jego zdaniem skuteczny poœcig za sprawcami burd w Hamburgu zapobiegnie podobnym aktom wandalizmu w przyszłoœci.

Po zamieszkach w Hamburgu w areszcie œledczym przebywa 51 osób. Oprócz obywateli Niemiec sš wœród nich Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Rosjanie, Holendrzy, Szwajcarzy i Austriacy.

Podczas szczytu G20 w starciach z uczestnikami skrajnie lewicowego "czarnego bloku" oraz innymi ekstremistami rannych zostało 476 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Liczba rannych demonstrantów, który w większoœci nie chcieli pomocy lekarskiej, nie jest znana. Uczestnicy burd zdemolowali i obrabowali wiele sklepów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL