Polityka

Andrzej Duda zawetował nowelę o izbach obrachunkowych

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych - informuje portal 300polityka.

Pierwszy informacje o decyzji prezydenta podał portal 300polityka. Doniesienia potwierdził rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Według niego decyzja prezydenta w tej sprawie zostanie przekazana marszałkowi Sejmu jutro.

To pierwsza ustawa przygotowana za rządów PiS zawetowana przez prezydenta. 

Nowelizacja ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, którą przygotował rząd, zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego. 

Nowela trafiła do prezydenta pod koniec czerwca.

Nieoficjalne informacje w sprawie możliwości zawetowania nowelizacji pojawiły się dziś po południu.

Regionalne Izby Obrachunkowe (RIO) to państwowe organy nadzorujące i kontrolujące jednostki samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej oraz zamówień publicznych. Do ich zadań należy m.in. nadzór nad uchwałami budżetowymi jednostek samorządu terytorialnego, w ramach którego wskazuje na ewentualne nieprawidłowości i termin ich usunięcia. Prowadzą również działalność informacyjną i szkoleniową w sprawach budżetowych.

Zmiany w RIO

Nowelizacja ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych wprowadza zmiany w zasadach przeprowadzania konkursu na prezesa izby. Do tej pory kandydata na prezesa wybierało w konkursie kolegium izby spośród członków kolegium i pozostałych kandydatów spełniających wymogi. Zgodnie z nowymi przepisami prezesa izby powołuje i odwołuje premier na wniosek szefa MSWiA. Kadencja prezesa ma trwać 6 lat.

Ponadto nowela daje izbom szersze pole do kontroli. Zgodnie z nią inspektorzy będą badać nie tylko jak dotąd, legalności wydatków, ale też gospodarność "w zakresie tzw. tytułów dłużnych i w oparciu o kryterium rzetelności". 

Nowela daje premierowi prawo zawieszenia organów jednostek samorządu terytorialnego i ustanowienia zarządu komisarycznego na okres do dwóch lat w razie "nierokującego szybkiej poprawy i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu przez nie zadań publicznych".

Źródło: 300polityka/rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL