Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Emmanuel Macron: Nigdy nic nie rozdzieli Francji i USA

AFP
Nigdy nic nie rozdzieli Francji i Stanów Zjednoczonych - oœwiadczył francuski prezydent Emmanuel Macron w przemówieniu kończšcym defiladę z okazji Dnia Bastylii; goœciem honorowym uroczystoœci był przebywajšcy w Paryżu prezydent USA Donald Trump.

Przemawiajšc podczas obchodów francuskiego œwięta narodowego, Macron mówił, że Francja trafiała w swojej historii na "pewnych sojuszników, przyjaciół", którzy "przybywali jej z pomocš". - Stany Zjednoczone Ameryki sš jednym z nich, dlatego nic nigdy nas nie rozdzieli - dodał.

- Obecnoœć dziœ obok mnie pana Donalda Trumpa i jego małżonki jest oznakš przyjaŸni, która trwa mimo upływu czasu - ocenił Macron. Dodał, że USA "przyszły Francji z pomocš", dziękujšc za wsparcie, jakiego Stany Zjednoczone udzieliły Francji w czasie I wojny œwiatowej.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Bastylii upamiętniono również setnš rocznicę przystšpienia USA do I wojny œwiatowej, a w defiladzie maszerowało również 145 żołnierzy amerykańskich.

Z okazji uroczystoœci nad Polami Elizejskimi, głównš alejš Paryża, przeleciały francuskie oraz amerykańskie myœliwce. W sumie na niebie ponad francuskš stolicš pojawiły się 63 maszyny.

W czwartek przebywajšcy z wizytš w stolicy Francji Trump spotkał się z Macronem na dwustronne rozmowy; dyskutowali m.in. o przyszłoœci Syrii, wzmocnieniu współpracy w sferze bezpieczeństwa w obliczu zagrożenia ze strony organizacji terrorystycznych, m.in. Państwa Islamskiego, oraz państwach takich jak Korea Północna.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL