Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Iran: Obywatel USA skazany za szpiegostwo

123RF
Sšd w Iranie poinformował, że skazał mężczyznę majšcego podwójne, w tym amerykańskie, obywatelstwo, na dziesięć lat więzienia pod zarzutem szpiegostwa.

Rzecznik sšdu nie ujawnił tożsamoœci skazanego; podał jedynie, że ma on obywatelstwo USA i innego państwa, ale nie Iranu.

- Osoba ta, która zbierała informacje i była bezpoœrednio kierowana przez Amerykę, została skazana na dziesięć lat więzienia - oœwiadczył rzecznik sšdu Golamhusajn Mohseni Edżei na konferencji prasowej transmitowanej w irańskiej telewizji państwowej. Dodał, że mężczyzna, który został zidentyfikowany i zatrzymany przez służby wywiadowcze, przybył do Iranu z "misjš infiltracyjnš". Od wyroku podsšdny może się jeszcze odwołać.

Na razie nie jest jasne, czy chodzi o Nizara Zakkę, obywatela Libanu posiadajšcego prawo stałego pobytu w USA, który dostał 10 lat więzienia i grzywnę w wysokoœci 4,2 mln dolarów za współpracę przeciwko irańskiemu państwu - pisze agencja Reutera.

Kilku Irańczyków, majšcych jeszcze amerykańskie, brytyjskie, austriackie, kanadyjskie, czy francuskie obywatelstwo zostało zatrzymanych w cišgu ostatnich kilku lat w Iranie i odsiaduje wyroki za szpiegostwo oraz współpracę z rzšdami obcych państw.

W paŸdzierniku 2016 r. sšd w Iranie skazał na 10 lat więzienia Siamaka Namaziego i jego ojca Mohammada, dwóch biznesmenów o podwójnym, irańsko-amerykańskim, obywatelstwie za kolaborację z "wrogimi władzami Stanów Zjednoczonych". Waszyngton wielokrotnie domagał się wypuszczenia ich na wolnoœć.

W listopadzie 2015 r. korespondent amerykańskiego dziennika "Washington Post" w Iranie Jason Rezaian, zatrzymany w 2014 roku za szpiegostwo, został skazany na więzienie. Sšd nie podał wówczas szczegółów kary. USA żšdajš również od władz w Teheranie informacji na temat byłego agenta FBI Roberta Levinsona, który zaginšł w Iranie w 2007 roku.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL