Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niemcy: Schulz przeciwny wzrostowi wydatków na wojsko do 2 proc. PKB

AFP
Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz zapowiedział w niedzielę, że w przypadku zwycięstwa we wrzeœniowych wyborach parlamentarnych nie dopuœci do wzrostu wydatków na wojsko do 2 proc. PKB.

Socjaldemokrata domaga się obcięcia funduszy krajom odmawiajšcym przyjmowania uchodŸców.

Nie dopuœcimy do tego, by "wzrost gospodarczy prowadził automatycznie do wzrostu wydatków na broń, jak chcš tego Angela Merkel i Donald Trump" - czytamy w 10-punktowym "Programie na przyszłoœć" ogłoszonym przez Schulza w Berlinie.

"Bundeswehra potrzebuje więcej pieniędzy. Sprzeciwimy się jednak przymusowi zwiększenia rocznych nakładów na obronnoœć do 2 proc. PKB, a tym samym do 70-80 mld euro rocznie" - zapisano w jednym z punktów planu. Cel wyznaczony przez NATO na szczycie w Walii w 2014 roku niemiecki socjaldemokrata nazwał "błędnym i niedorzecznym", zwracajšc uwagę, że w Niemczech nie został on potwierdzony przez parlament.

Schulz opowiedział się za integracjš wojskowš w ramach UE. Współpraca przemysłów zbrojeniowych państw członkowskich ma zdaniem szefa SPD pozwolić na obniżenie kosztów.

Kandydat socjaldemokratów na kanclerza zapowiedział wprowadzenie do konstytucji zapisu zobowišzujšcego państwo do inwestycji. Jak zauważył, w konstytucji zapisany jest zakaz nadmiernego zadłużania państwa, nie ma natomiast żadnego punktu dotyczšcego inwestycji publicznych w infrastrukturę.

Schulz chce ponadto rozwijać proces cyfryzacji kraju. Cyfrowy "Portal Niemcy" ma umożliwić obywatelom załatwienie wszystkich spraw urzędowych za pomocš internetu.

Media ujawniły w sobotę punkt programu SPD dotyczšcy uzależnienia wysokoœci dotacji finansowych z budżetu UE dla krajów członkowskich od ich zgody na przyjmowanie uchodŸców.

Po wrzeœniowych wyborach do Bundestagu SPD chce w negocjacjach na szczeblu unijnym doprowadzić do tego, by kraje, które odmawiajš udziału w relokacji, uzyskały w budżecie gorsze warunki finansowe. Kraje, które przyjmujš uchodŸców, majš - zgodnie z planem SPD - otrzymać dodatkowe pienišdze.

Socjaldemokraci zapowiadajš, że kraje, które "odmawiajš solidarnoœci w ważnych kwestiach, muszš się liczyć z finansowymi stratami i nie mogš nadal liczyć na pełnš solidarnoœć ze strony Niemiec i innych krajów". "Solidarnoœć nie jest uliczkš jednokierunkowš. Kto kategorycznie odmawia przyjęcia uchodŸców lub uprawia dumping podatkowy i rujnujšcš (innych) konkurencję podatkowš, ten postępuje niesolidarnie" - uważa SPD.

Wybory do Bundestagu odbędš się 24 wrzeœnia. Ogłaszajšc swój plan, Schulz chce zdaniem niemieckich mediów odwrócić niekorzystny dla niego trend w sondażach.

Z aktualnych badań opinii publicznej wynika, że CDU kanclerz Angeli Merkel ma zdecydowanš, wynoszšcš kilkanaœcie punktów procentowych przewagę nad SPD. Socjaldemokraci majš realnš szansę na udział we władzy tylko jako mniejszy koalicjant bloku CDU/CSU. Teoretycznie możliwa jest też ich koalicja z Zielonymi i Lewicš.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL