Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Turcja: Stan wyjštkowy przedłużono o kolejne trzy miesišce

AFP
Władze Turcji przedłużyły w poniedziałek o kolejne trzy miesišce stan wyjštkowy, który wprowadzono przed rokiem po udaremnionej próbie zamachu stanu. Wniosek o przedłużenie stanu wyjštkowego skierował do parlamentu rzšd.

Zgodnie z oczekiwaniem parlament, w którym rzšdzšca Partia Sprawiedliwoœci i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana dysponuje zdecydowanš większoœciš, zatwierdził wniosek.

Przedłużenie stanu wyjštkowego nastšpiło po weekendowych obchodach rocznicy udaremnienia puczu, w którym zginęło 250 ludzi, głównie cywilów.

Od czasu wprowadzenia stanu wyjštkowego, co nastšpiło 20 lipca 2016 roku, władze tureckie aresztowały ponad 50 tys. osób, a 150 tys. zawieszono w obowišzkach lub zwolniono z pracy w ramach akcji wobec przeciwników Erdogana, którzy utrzymujš, że wprowadza to Turcję na drogę jeszcze większego autorytaryzmu - pisze Reuters.

Turecki rzšd twierdzi z kolei, że czystki sš niezbędne, by móc stawić czoło zagrożeniom bezpieczeństwa, na jakie narażona jest Turcja, i wyeliminować stronników mieszkajšcego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego władze w Ankarze oskarżajš o organizację wojskowego zamachu stanu. Gulen zaprzecza oskarżeniom.

Przemawiajšcy w poniedziałek w parlamencie wicepremier Nurettin Canikli powiedział, że stan wyjštkowy pomógł stworzyć niezbędne prawne przesłanki do oczyszczenia państwa z siatki Gulena.

AFP pisze, że szef głównej partii opozycji (Ludowo-Republikańska CHP) Kemal Kilicdaroglu apelował w sobotę do rzšdu o zniesienie stanu wyjštkowego, który, zdaniem polityka, "staje się permanentny".

Prezydent Erdogan jednak wielokrotnie powtarzał, że stan wyjštkowy zostanie zniesiony, gdy "zniknš wszelkie problemy".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL