Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Dziś pożegnanie Helmuta Kohla

AFP
Dziœ pogrzeb Helmuta Kohla. Niemiecka częœć ceremonii pogrzebowej byłego kanclerza nie będzie miała charakteru państwowego. To decyzja wdowy po kanclerzu Maike Kohl-Richter. Synowie Helmuta Kohla nie wezmš udziału w pogrzebie.

Plan jest taki: po ceremonii pogrzebowej w Strasburgu trumna z ciałem Kohla zostanie przetransportowana œmigłowcem do Ludwigshafen w Niemczech. Tam zostanie utworzony kondukt, który przejdzie ulicami rodzinnego miasta kanclerza. Potem trumna popłynie statkiem po Renie do Spiry, gdzie o 18-tej rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Będzie transmitowane przez niemieckš telewizję, a obraz będzie pokazywany na telebimach.

Jedynym państwowym akcentem ma być pożegnanie byłego kanclerza przed katedrš przez kompanię reprezentacyjnš Bundeswehry. Po nabożeństwie około 20.30 Helmut Kohl zostanie pochowany na cmentarzu w Spirze. Ceremonia odbędzie w gronie najbliższych przyjaciół i rodziny.

Pogrzeb Helmuta Kohla przyćmił spór wdowy po byłem kanclerzu z synami Kohla oraz niemieckim rzšdem. Maike Kohl-Richter nie zgodziła się na państwowš ceremonię w Berlinie oraz nie wyraziła zgody na to, aby Helmut Kohl spoczšł w grobie rodzinnym w Ludwigshafen obok pierwszej żony Hannelore, matki jego synów.

Niemieckie media, politycy oraz zdecydowana większoœć obywateli skrytykowały decyzję wdowy w sprawie pogrzebu. 

ródło: Polskie Radio

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL