Dziś pożegnanie Helmuta Kohla

aktualizacja: 01.07.2017, 08:51
Foto: AFP

Dziś pogrzeb Helmuta Kohla. Niemiecka część ceremonii pogrzebowej byłego kanclerza nie będzie miała charakteru państwowego. To decyzja wdowy po kanclerzu Maike Kohl-Richter. Synowie Helmuta Kohla nie wezmą udziału w pogrzebie.

REDAKCJA POLECA

Plan jest taki: po ceremonii pogrzebowej w Strasburgu trumna z ciałem Kohla zostanie przetransportowana śmigłowcem do Ludwigshafen w Niemczech. Tam zostanie utworzony kondukt, który przejdzie ulicami rodzinnego miasta kanclerza. Potem trumna popłynie statkiem po Renie do Spiry, gdzie o 18-tej rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Będzie transmitowane przez niemiecką telewizję, a obraz będzie pokazywany na telebimach.

Jedynym państwowym akcentem ma być pożegnanie byłego kanclerza przed katedrą przez kompanię reprezentacyjną Bundeswehry. Po nabożeństwie około 20.30 Helmut Kohl zostanie pochowany na cmentarzu w Spirze. Ceremonia odbędzie w gronie najbliższych przyjaciół i rodziny.

Pogrzeb Helmuta Kohla przyćmił spór wdowy po byłem kanclerzu z synami Kohla oraz niemieckim rządem. Maike Kohl-Richter nie zgodziła się na państwową ceremonię w Berlinie oraz nie wyraziła zgody na to, aby Helmut Kohl spoczął w grobie rodzinnym w Ludwigshafen obok pierwszej żony Hannelore, matki jego synów.

Niemieckie media, politycy oraz zdecydowana większość obywateli skrytykowały decyzję wdowy w sprawie pogrzebu. 

Komentarz dnia
Żródło: Polskie Radio

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE