Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Ukraina: Media o niezaproszeniu Poroszenki na szczyt Trójmorza

AFP
Brak zaproszenia dla prezydenta Petra Poroszenki na szczyt Trójmorza w Warszawie z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa jest kolejnym testem na przyjaŸń i wzajemne zaufanie między Ukrainš i Polskš - napisała ukazujšca się w Kijowie gazeta „Deń”.

„Bardzo dziwnie wyglšda sytuacja, w której bez Ukrainy dyskutuje się nad projektem łšczšcym trzy morza: Bałtyckie, Czarne i Œródziemne” - czytamy w artykule zatytułowanym „Test na przyjaŸń”. 

Informację, że Poroszenko nie otrzymał zaproszenia do Warszawy, potwierdziła dziennikowi ambasada Ukrainy w Polsce. 

„Niewykluczone, że takie działanie Warszawy może być pewnym otrzeŸwieniem dla wielu na Ukrainie, którzy do dziœ uważajš Polskę za adwokata Ukrainy” - napisał autor artykułu, szef redakcji międzynarodowej w tym dzienniku Mykoła Siruk. 

Jego zdaniem Polska zasługuje bardziej na miano „lobbysty” bšdŸ „przyjaciela Ukrainy” niż jej adwokata w UE. „Tym bardziej, że w UE istnieje już grupa przyjaciół Ukrainy, z którymi Kijów powinien aktywnie pracować, by promować swoje interesy w Unii” - podkreœlił. 

Dziennikarz uważa też, że w dialogu z Warszawš Kijów powinien częœciej przywoływać słowa Jerzego Giedroycia: „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”. 

Cytowana przez gazetę dyrektor kijowskiego Instytutu Polityki Œwiatowej Alona Hetmanczuk ocenia, że wœród uczestników szczytu Trójmorza brakuje konsensusu wobec Ukrainy. 

„Niektórzy z nich nalegali, by spotkanie w tym formacie odbywało się tylko w kręgu państw UE. Starali się w ten sposób uczynić ten szczyt mniej geopolitycznym, taki, który, innymi słowy, nie byłby wymierzony w Rosję” - powiedziała. 

„Jest to bardzo dziwna sytuacja: przed rokiem, w Dniu Niepodległoœci (Ukrainy) polski prezydent (składajšc wizytę w Kijowie - PAP) aktywnie zapraszał Ukrainę do udziału w tym projekcie, a dziœ okazuje się, że Ukraina nie jest w nim zbyt mile widziana. Innš kwestiš jest to, że Ukraina sama nie za bardzo widzi się w roli uczestnika tej inicjatywy. Jechać do Warszawy dla kolejnego zdjęcia nie ma potrzeby” - oœwiadczyła Hetmanczuk. 

Ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło poinformował, że sprawa wizyty Poroszenki w Polsce podczas szczytu omawiana była podczas niedawnego spotkania w Truskawcu marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i przewodniczšcego Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Andrija Parubija.

„Chcę zaznaczyć, że problem polega na tym, iż ten szczyt odbywa się w gronie państw UE (…). Niektóre kraje chciałyby rozmawiać właœnie w takim ciasnym kole” - powiedział. 

„Stanowisko Polski jest takie, że powinniœmy włšczać do takich rozmów naszych partnerów ze wschodniej Europy, którzy nie sš członkami UE. Szczerze mówišc nie wiem, jaka będzie ostateczna decyzja (w sprawie udziału Poroszenki w szczycie Trójmorza - PAP); w pewnym stopniu zależy to także od samego Trumpa” - podkreœlił dyplomata.

W ocenie Piekły Trójmorze jest inicjatywš państw wschodniej flanki UE, które odczuwajš zagrożenie ze strony Rosji. „Jej realizacja potrzebuje dyplomacji i wielu spotkań za zamkniętymi drzwiami oraz woli politycznej (…). Rosja tymczasem odwraca naszš uwagę wojnš na wschodzie Ukrainy, gdyż obawia się tego projektu oraz jego sukcesu (…)” - powiedział Piekło w rozmowie z gazetš „Deń”.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL