Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Janusz Zemke: Za Patrioty możemy zapłacić więcej niż inni

materiały prasowe
Powinniœmy prowadzić negocjacje równolegle z USA i Europš, a na koniec podjšć decyzję na podstawie techniki, ceny i offsetu - mówił w TVN24 były wiceminister obrony Janusz Zemke komentujšc podpisanie przez polski rzšd memorandum na zakup od USA zestawów rakietowych Patriot.

Zdaniem europosła takie posunięcie może doprowadzić do tego, że Amerykanie sprzedadzš Polsce Patrioty drożej niż innym kontrahentom. Według polityka cena zakupionego przez Polskę sprzętu wyniesie kilkadziesišt miliardów złotych.

Zemle zwrócił przy tym uwagę, że na razie nie znamy ani dokładnej ceny tego, co chcš nam sprzedać Amerykanie, ani nie wiemy jakie dokładnie technologie chcš nam przekazać.

Polityk przypomniał, że co do zasady Amerykanie niechętnie dzielš się najnowszymi technologiami wojskowymi, które zazwyczaj sš zarezerwowane dla ich armii, dla Izraela i "kilku (innych) państw".

- PóŸniej raczej starajš się sprzedawać to co - powiedziałbym - schodzi - dodał.

Memorandum na zakup Patriotów przez Polskę podpisano przy okazji wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie. W przemówieniu na pl. Krasińskich Trump podziękował Polsce za tę decyzję.

Wczeœniej prezydent USA, przemawiajšc w trakcie szczytu Inicjatywy Trójmorza zachęcał kraje tej częœci Europy do zakupu amerykańskiego uzbrojenia.

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL