Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Polityka

Dwoje doradców premier Theresy May podało się do dymisji

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
AFP
Dwoje głównych doradców premier Wielkiej Brytanii Theresy May podało się do dymisji po utracie bezwzględnej większości parlamentarnej przez torysów. Z gabinetu premier odeszli Nick Timothy i Fiona Hill, którzy doradzali jej jeszcze, gdy była szefową Home Office.

Timothy podał na internetowej stronie Partii Konserwatywnej, że ustąpił w piątek, a o odejściu Hill poinformowała w sobotę BBC.

"Przyczyną tego rozczarowującego rezultatu nie był brak poparcia dla Theresy May i konserwatystów, ale niespodziewany wzrost poparcia dla Partii Pracy" - napisał Timothy. Bezwzględną większość parlamentarną torysi stracili w czwartkowych wyborach przedterminowych.

Timothy i Hill należeli do małego wewnętrznego kręgu May, który wielu konserwatystów obwiniało o mdłą kampanię wyborczą. Timothy przyznał, że kampania nie przekazała "pozytywnego planu Theresy na przyszłość".

Część torysów uważała dymisję Hill i Timothy'ego za warunek dalszego poparcia dla May, która obiecała pozostanie na stanowisku pomimo utraty większości parlamentarnej przez konserwatystów.

Wcześniej biuro May podało, że starsi członkowie gabinetu - szef skarbu Philip Hammond, szef dyplomacji Boris Johnson, MSW Amber Rudd i minister obrony Michael Fallon - zachowają obecne stanowiska, ale oczekuje się zmian na niższych szczeblach.

Hill i Timothy doradzali May, kiedy była szefową resortu spraw wewnętrznych (Home Office) w latach 2010-16.

Źródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL