Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Dwoje doradców premier Theresy May podało się do dymisji

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
AFP
Dwoje głównych doradców premier Wielkiej Brytanii Theresy May podało się do dymisji po utracie bezwzględnej większoœci parlamentarnej przez torysów. Z gabinetu premier odeszli Nick Timothy i Fiona Hill, którzy doradzali jej jeszcze, gdy była szefowš Home Office.

Timothy podał na internetowej stronie Partii Konserwatywnej, że ustšpił w pištek, a o odejœciu Hill poinformowała w sobotę BBC.

"Przyczynš tego rozczarowujšcego rezultatu nie był brak poparcia dla Theresy May i konserwatystów, ale niespodziewany wzrost poparcia dla Partii Pracy" - napisał Timothy. Bezwzględnš większoœć parlamentarnš torysi stracili w czwartkowych wyborach przedterminowych.

Timothy i Hill należeli do małego wewnętrznego kręgu May, który wielu konserwatystów obwiniało o mdłš kampanię wyborczš. Timothy przyznał, że kampania nie przekazała "pozytywnego planu Theresy na przyszłoœć".

Częœć torysów uważała dymisję Hill i Timothy'ego za warunek dalszego poparcia dla May, która obiecała pozostanie na stanowisku pomimo utraty większoœci parlamentarnej przez konserwatystów.

Wczeœniej biuro May podało, że starsi członkowie gabinetu - szef skarbu Philip Hammond, szef dyplomacji Boris Johnson, MSW Amber Rudd i minister obrony Michael Fallon - zachowajš obecne stanowiska, ale oczekuje się zmian na niższych szczeblach.

Hill i Timothy doradzali May, kiedy była szefowš resortu spraw wewnętrznych (Home Office) w latach 2010-16.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL