Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Wielka Brytania: Unioniści utworzš koalicję z konserwatystami

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
AFP
Rzšd Wielkiej Brytanii zawarł wstępne porozumienie z północnoirlandzkš Demokratycznš Partiš Unionistów (DUP), która zgodziła się wesprzeć mniejszoœciowy gabinet premier Theresy May - podały służby prasowe rzšdu.

Północnoirlandzka partia zgodziła się popierać rzšd jedynie w kwestiach budżetowych i wotum zaufania ("confidence and supply"). Nie dojdzie więc do utworzenia formalnej koalicji z torysami. Pozostałe kwestie dotyczšce prac gabinetu będš negocjowane pojedynczo.

May potrzebuje 10 północnoirlandzkich posłów do powołania mniejszoœciowego rzšdu.

Przywódczyni DUP Arlene Foster potwierdziła już w pištek, że rozpocznie negocjacje z Partiš Konserwatywnš dotyczšce udzielenia wsparcia torysów.

Foster powiedziała, że unioniœci uważajš, iż muszš teraz zadbać o "interesy całego królestwa (...) w równym stopniu, co interesy naszej prowincji".

Torysi razem z unionistami mogš liczyć na 328 lub 329 deputowanych (w zależnoœci od wyników głosowania w ostatnim, niepoliczonym jeszcze okręgu wyborczym), tuż powyżej wymaganego progu 326 mandatów.

DUP może jednak naciskać na złagodzenie dotychczasowego stanowiska rzšdu w sprawie wyjœcia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, opowiadajšc się przeciwko przywróceniu granic pomiędzy Irlandiš Północnš a Irlandiš. Jednoczeœnie jednak ugrupowanie jest przeciwne pozostaniu we wspólnym rynku UE, a także unii celnej.

Agencje prognozujš, że współpraca torysów i DUP może być trudna; Demokratyczna Partia Unionistów jest uważana za ugrupowanie skrajnie konserwatywne i niektóre elementy jego programu sš przez konserwatystów krytykowane.

Ponadto porozumienie między DUP a torysami może nasilić napięcia między północnoirlandzkimi partiami nacjonalistycznymi a tzw. brytyjskimi lojalistami, którzy sš zwolennikami pozostania Irlandii Północnej w Zjednoczonym Królestwie - pisze AP.

W czwartkowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii rzšdzšca krajem Partia Konserwatywna straciła bezwzględnš większoœć w Izbie Gmin i zmuszona jest do rzšdzenia przy wsparciu posłów Partii Demokratycznych Unionistów. Największym sukcesem może pochwalić się opozycyjna Partia Pracy, która - wbrew słabym sondażom przed wyborami - zdobyła 30 nowych mandatów

 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL