Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

"The Sunday Times": Boris Johnson faworytem do zastšpienia Theresy May

AFP
Niedzielne wydania brytyjskich dzienników poinformowały o tym, że minister spraw zagranicznych Boris Johnson jest faworytem wewnštrz Partii Konserwatywnej do zastšpienia premier Theresy May po utracie przez partię bezwzględnej większoœci w Izbie Gmin.

Według informacji "The Sunday Times", Johnson miał być namawiany do rzucenia wyzwania May przez co najmniej pięciu innych członków rzšdu, którzy stracili zaufanie do obecnej szefowej rzšdu. Podobnš informację podał tabloid "Mail on Sunday".

Z niedzielnych sondaży Survation dla "Mail on Sunday" i YouGov dla "Sunday Times" wynika, że większoœć Brytyjczyków uważa, że brytyjska premier May powinna ustšpić ze stanowiska po słabym wyniku rzšdzšcej Partii Konserwatywnej w czwartkowych wyborach parlamentarnych. Jednoczeœnie zdecydowanymi faworytami do zastšpienia May na stanowisku głównego lokatora gmachu przy Downing Street sš minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson (26 proc.) oraz minister finansów Philip Hammond (10 proc.). Aż 43 proc. wyborców nie ma jednak zdania w tej sprawie.

Według badania Survation, dymisji szefowej rzšdu oczekuje aż 49 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania jest zaœ 38 proc. Brytyjczyków. Również sondaż YouGov wykazał, że większa grupa badanych chce rezygnacji May (48 proc.) niż pozostania na stanowisku premiera (38 proc,). - Mierzymy się z populistš (Jeremym Corbynem, liderem opozycyjnej Partii Pracy - PAP) i ludzie zorientowali się, że potrzebujemy kogoœ, kto potrafi rozmawiać z wyborcami. Boris jest jedynym kandydatem o liberalnych wartoœciach, który popierał Brexit i ma urok, który działa na ludzi - powiedziało jedno ze Ÿródeł "Timesa".

Jak wynika z rozmów dziennikarzy z osobami w otoczeniu byłego burmistrza Londynu, Johnson postanowił na razie wstrzymać się z atakiem na May, oceniajšc, że "zdestabilizowałby on rzšd i ryzykował wprowadzeniem Corbyna na Downing Street". "Premier została jednak ostrzeżona, że ma trzy dni, aby uratować się na stanowisku, a najważniejsi ministrowie przekazali swoje żšdania w zamian za dalsze poparcie jej kandydatury" - napisał "Sunday Times", omawiajšc m.in. oczekiwania ministra finansów Philipa Hammonda, że szefowa rzšdu zrezygnuje z ostrych ataków dotyczšcych koniecznoœci ograniczenia imigracji do Wielkiej Brytanii.

W sobotę ze stanowiska zrezygnowało dwóch najbliższych doradców May, Nick Timothy i Fiona Hill. Ich odejœcie z Downing Street miało być jednym z warunków rozmów o przyszłoœci premier. Ich pozycję zajšł Gavin Barwell, były wiceminister odpowiedzialny za mieszkalnictwo, który w czwartkowych wyborach stracił swój mandat poselski.

We wtorek May będzie brała udział w zamkniętym spotkaniu wpływowego komitetu 1922, który zbiera szeregowych posłów Partii Konserwatywnej. Jak podkreœlono, słaby występ May przed klubem może zakończyć się zmuszeniem jej do ustšpienia ze stanowiska.

Gdyby doszło do próby zmiany szefowej rzšdu, głównym kandydatem Johnsona na nowego lidera Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii byłby według "Timesa" minister ds. wyjœcia z Unii Europejskiej David Davis. Jeden z czołowych eurosceptyków Steve Baker ostrzegł jednak, że "jest specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy wykorzystujš obecne wydarzenia do realizowania swoich interesów". Jak podkreœlił, konieczna jest "laserowa precyzja" przy podejmowaniu decyzji, bo "jeœli popełnimy błšd, Jeremy Corbyn i John McDonnell (minister finansów w gabinecie cieni - PAP) dojdš do władzy i zmieniš ten kraj w Wenezuelę".

W czwartkowych wyborach parlamentarnych rzšdzšcy Wielkš Brytaniš od 2010 roku torysi uzyskali 318 mandatów (o 13 mniej niż w poprzednich wyborach w 2015 roku), a opozycyjna Partia Pracy - 262 (o 30 więcej). Tym samym żadne z największych ugrupowań nie uzyskało bezwzględnej większoœci (326), która pozwoliłaby na samodzielne rzšdy. Partia Konserwatywna zapowiedziała starania o uzyskanie wsparcia ze strony północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów, która dysponuje 10 posłami. Wynik wyborów jest interpretowany jako porażka premier May, która zwołała w kwietniu przedterminowe wybory parlamentarne, aby wzmocnić swojš 17-mandatowš bezwzględnš większoœć w Izbie Gmin.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL