Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Waszczykowski: zakładamy, że Donald Trump pojawi się w Polsce wieczorem 5 lipca

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski
Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Osobiste spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudš, wystšpienie publiczne dla mieszkańców Polski, rozmowy z przywódcami inicjatywy Trójmorza - tak ma wyglšdać wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. Według szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego Trump ma być w Polsce póŸnym wieczorem 5 lipca.

Biały Dom potwierdził w pištek, że prezydent Trump odwiedzi Polskę 6 lipca, przed przypadajšcym w lipcu szczycie G20 w Niemczech. Wizyta odbędzie się na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

Na briefingu prasowym po spotkaniu szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z węgierskim ministrem spraw zagranicznych i handlu Peterem Szijjarto w Warszawie, Waszczykowski był pytany o szczegóły wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.

"Ta wizyta jest dopiero przygotowywana" - oœwiadczył Waszczykowski. "Dzisiaj mogę tylko powiedzieć, że zakładamy, że prezydent Trump pojawi się w Polsce póŸnym wieczorem 5 lipca i cały program będzie odbywał się 6 lipca, do wczesnych godzin popołudniowych" - mówił szef MSZ.

Poinformował, że w ramach wizyty, planowane jest spotkanie Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudš. "Na pewno (będš) osobiste spotkania panów prezydentów, jak i spotkania plenarne, jeœli będzie prezydentowi Trumpowi towarzyszyła delegacja - jak się spodziewamy - sekretarzy obrony, być może sekretarzy stanów, być może szefa agencji bezpieczeństwa. To będzie wtedy spotkanie w szerszym formacie" - podkreœlił.

"W następnych godzinach przewidywane jest spotkanie z przywódcami inicjatywy Trójmorza" - zaznaczył Waszczykowski. Szef MSZ zapowiedział, że planowane jest także wystšpienie publiczne prezydenta USA dla obywateli Polski. "Jest bardzo prawdopodobne, że prezydentowi będzie towarzyszyła żona" - dodał.

Minister zapowiedział też, że "jest cały porzšdek obrad, dotyczšcy polsko-amerykańskich tematów bilateralnych". "Mamy wielomiliardowš współpracę gospodarczš, mamy inwestycje amerykańskie w Polsce, ostatnio również kontrakt na dostawy gazu skroplonego do Polski. Więc chcielibyœmy oczywiœcie utrzymać te tematy w dyskusji, a nawet rozszerzyć o nowe oferty współpracy gospodarczej polsko-amerykańskiej" - zapowiedział Waszczykowski.

Podkreœlił, że ważnym zagadnieniem w rozmowie będzie także współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, zarówno w ramach NATO, jak i bilateralna.

"Amerykanie budujš bazę antyrakietowš w Polsce, jak również od poczštku tego roku przysłali wielotysięcznš brygadę pancernš do Polski. Będziemy te problemy omawiać, zarówno w kontekœcie bilateralnym, jak i regionalnym, czy subregionalnym, czyli w ramach NATO" - oœwiadczył. Waszczykowski podkreœlił, Amerykanie sš najważniejszym sojusznikiem i partnerem w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Będziemy wychodzić poza nasz region Europy Œrodkowej i zajmować się również kryzysem i wojnš rosyjsko-ukraińskš" - mówił Waszczykowski.

"Ponieważ mamy do czynienia z prezydentem, który jest prezydentem państwa globalnego, o globalnych interesach, na pewno poruszymy też problemy kilku regionów bliskich nam, takich jak Bliski Wschód, Afryka Północna, bo to sš regiony, skšd wychodzš zagrożenia dla Europy, a poœrednio również dla Polski" - zapowiedział minister.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL