Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Frasyniuk: rozważam zaskarżenie działań policji jako bezprawne

YouTube
Władysław Frasyniuk rozważa możliwoœć zaskarżenia działań policji - jako bezprawne - wobec osób protestujšcych w sobotę na Krakowskim Przedmieœciu w Warszawie. Zdaniem b. opozycjonisty manifestacja, w której brał udział, była zgodna z obowišzujšca Konstytucjš.

W sobotę 10 czerwca wieczorem podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieœciu w Warszawie kilkadziesišt osób usiadło w poprzek jezdni, próbujšc w ten sposób zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki uczestnikom Marszu Pamięci. Policja skierowała 91 wniosków do sšdu za blokowanie jezdni na drodze marszu. Wœród kontrmanifestujšcych był min. Władysław Frasyniuk.

Frasyniuk, pytany w TVN24 o te wydarzenia, powiedział, że rozważa zaskarżenie działań policji na Krakowskim Przedmieœciu. "Rozważam możliwoœć zaskarżenia działań policji jako bezprawne, zaskarżenia tego, że wobec nas, demonstrantów, użyto bezprawnie siły. Myœmy tam byli zgodnie z obowišzujšca Konstytucjš. To nie nasza wina, że tam postawiono policjantów" - mówił.

Pytany o to, co skłoniło go do uczestniczenia w sobotnim proteœcie, Frasyniuk odparł, że powodem była zmiana ustawy o zgromadzeniach. "Demokracja polega na tym, że każdy, nawet wariat, ma prawo do organizowania demonstracji, ma prawo do głoszenia swoich własnych poglšdów, pod warunkiem, że (...) nie zagrażajš bezpieczeństwu, życiu i godnoœci innych ludzi. W tym sensie ja także nie odmawiam prawa do tego, żeby PiS organizował miesięcznice w sprawie smoleńskiej" - powiedział Frasyniuk.

"W którymœ momencie Jarosław Kaczyński uznał, że partia PiS to jest taka partia jak kiedyœ PZPR, która ma pełne prawo do tego, by decydować kto, kiedy i w jakim miejscu mówi (...) Dwa miesišce temu zmieniono prawo, w taki sposób, by Jarosław Kaczyński miał komfort mówienia co chce bez œwiadków. Bez tych, którzy nie zgadzajš się z poglšdami Jarosława Kaczyńskiego" - mówił Frasyniuk. Jak podkreœlił, był to moment, w którym "trzeba było zatrzymać dewastację prawa".

Jak podała policja, Frasyniuk odpowie za naruszenie nietykalnoœci cielesnej funkcjonariusza. Grozi za to nawet 3 lata więzienia. Pytany o to Frasyniuk powiedział, że jego zdaniem taki zarzut nie zostanie postawiony, ponieważ ma "polityczny ciężar gatunkowy". W opinii Frasyniuka, Jarosław Kaczyński w jego sprawie, będzie "jednym z bardziej ostrożnych polityków". "To politycy złamali prawo konstytucyjne stawiajšc tam policjantów" - ocenił.

Jak dodał, jeden z policjantów, który zatrzymał go podczas demonstracji, "po dwóch godzinach (...) podszedł i powiedział: +Ja pana bardzo przepraszam. Wie pan, ja jestem absolwentem Wydziału Historii, ja się o panu uczyłem. Ja po prostu pana nie poznałem+". "To pokazuje jak mało wiemy o współczesnej historii. Jakš cenę płacili nasi rodzice, za to, żebyœmy żyli w Polsce, w której moja wolnoœć nie zagraża innej wolnoœci" - mówił Frasyniuk.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL