Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Recep Tayyip Erdogan: izolacja Kataru wbrew islamskim wartościom

AFP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan skrytykował sankcje nałożone na Katar przez jego sšsiadów z regionu Zatoki Perskiej, nazywajšc je "nieludzkimi i sprzecznymi z islamskimi wartoœciami". Wykorzystywane metody sš równoznaczne z "karš œmierci" - ocenił.

"Co do Kataru popełnia się bardzo poważny błšd. Izolowanie kraju we wszystkich sferach jest nieludzkie i sprzeczne z islamskimi wartoœciami. To tak jakby na Katar wydano wyrok œmierci" - powiedział we wtorek Erdogan, zwracajšc się do członków swej Partii Sprawiedliwoœci i Rozwoju (AKP). 

"Katar, obok Turcji, wykazał się najbardziej zdecydowanym stanowiskiem wobec organizacji terrorystycznej, jakš jest Państwo Islamskie. Krzywdzenie Kataru poprzez kampanię oszczerstw nie ma sensu" - dodał Erdogan. 

Prezydent zapowiedział, że podczas wtorkowej telekonferencji omówi sytuację z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i emirem Kataru szejkiem Tamimem ibn Hamadem as-Sanim. Według Erdogana król Arabii Saudyjskiej Salman powinien przewodzić wysiłkom w kierunku rozwišzania kryzysu. 

Wczeœniej tureckie MSZ zapowiedziało, że w najbliższych dniach Erdogan ma rozmawiać na temat konfliktu wokół Kataru z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Prezydent Turcji zapewnia, że będzie nadal wspierał Katar i twierdzi, że konflikt powinien zostać rozwišzany przed upływem ramadanu, pod koniec czerwca. 

Napięcie w regionie roœnie od 5 czerwca, kiedy to Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem, oskarżajšc go o wspieranie terrorystów i Iranu. W œlad za Rijadem poszły m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrajn i Jemen. Państwa te zastosowały też sankcje polegajšce na zamknięciu granic lšdowych i morskich z tym niewielkim emiratem i zablokowały jego połšczenia lotnicze. 

Turcja utrzymuje bliskie stosunki z Katarem, zasobnym w gaz emiratem, z którym łšczš jš bliskie stosunki handlowe.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL