Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Hiszpania: Referendum niepodległościowe w Katalonii zorganizujš wolontariusze

Fotolia.com
Premier autonomicznego rzšdu Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział w miejscowym parlamencie, że paŸdziernikowe referendum niepodległoœciowe w tym regionie odbędzie się bez udziału urzędników. Głosowanie zorganizujš wolontariusze.

Puigdemont podkreœlił, że "żaden urzędnik nie będzie zmuszany do udziału w organizowaniu referendum". Przypomniał, że również w przeprowadzonym w tym najbogatszym regionie Hiszpanii plebiscycie z 2014 r. największš pracę wykonali wolontariusze.

- Teraz będzie podobnie. Opracowujemy właœnie plan utworzenia zespołu funkcjonariuszy wyborczych, którzy jako wolontariusze pomogš nam w organizacji referendum - ujawnił premier Katalonii.

Puigdemont dodał, że hiszpańskie ustawodawstwo nie nakazuje, aby wybory przeprowadzane były przy udziale urzędników.

W pištek premier Katalonii ogłosił, że referendum w sprawie niepodległoœci tego regionu odbędzie się 1 paŸdziernika. Ujawnił, że podczas głosowania wyborcy będš musieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy chcesz, aby Katalonia została niepodległym państwem w formie republiki?".

Władze w Madrycie zapowiedziały już, że zablokujš organizację katalońskiego plebiscytu, gdyż "jest on niezgodny z konstytucjš". Ostrzegły, że "do referendum nie dojdzie, gdyż jest ono nielegalne".

W maju br. hiszpańskie media poinformowały, że rzšd Hiszpanii ma już plan działań na wypadek próby przeprowadzenia referendum w Katalonii. Dokument, rozesłany do wszystkich centralnych organów państwowych, przewiduje m.in. zakaz organizowania lokali wyborczych w szkołach oraz drukowania kart do głosowania.

Na poczštku czerwca hiszpańska prasa ujawniła, że władze w Madrycie chcš ukarać kwotš ponad 5,1 mln euro byłego premiera Katalonii Artura Masa i jego troje współpracowników za organizację referendum niepodległoœciowego w 2014 r. W marcu br. w zwišzku z tym głosowaniem Mas został skazany na pozbawienie częœci praw obywatelskich przez okres 2 lat; stracił m.in. prawo do piastowania stanowisk publicznych.

9 listopada 2014 r. zwolennicy oderwania się Katalonii od Hiszpanii przeprowadzili niewišżšce referendum w tej sprawie. Według katalońskich władz, na których czele stał wówczas Mas, za niepodległoœciš opowiedziało się ponad 80 proc. uczestników referendum. Jednak w głosowaniu wzięły udział tylko 2 mln spoœród 5,4 mln uprawnionych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL