Polityka

Andrzej Duda do klubów Gazety Polskiej: Dziękuję

PAP, Paweł Supernak
To państwo jesteście społeczeństwem obywatelskim, za to ogromnie dziękuję - mówił prezydent Andrzej Duda do uczestników zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Spale. Jak podkreślił, spotkania z klubami "GP" to spotkania "po których chce się służyć ojczyźnie".

- To jest rzeczywiście taki dzień, w którym ja się cieszę, że po raz kolejny mogę tutaj być z waszym środowiskiem i po to, żeby powiedzieć: dziękuję, bo mam takie poczucie, że to jest przede wszystkim mój obowiązek jako prezydenta RP - mówił prezydent. - To państwo jesteście społeczeństwem obywatelskim - podkreślił.

Prezydent stwierdził, że jeśli społeczeństwo obywatelskie to są ludzie, którzy gromadzą się po to, żeby myśleć o poważnych sprawach ojczyzny, dyskutować, debatować, to są nimi obecni na spotkaniu członkowie Klubów Gazety Polskiej.

- Za to ogromnie dziękuję. Ja nie wiem, czy ci przedstawiciele liberalnej lewicy, którzy do tego nawoływali, chcieli właśnie, żeby tak społeczeństwo obywatelskie w ich rozumieniu wyglądało, ale mam nadzieję, że tak - powiedział Duda. - Bo właśnie tak w moim przekonaniu społeczeństwo obywatelskie powinno wyglądać - dodał.

Prezydent podkreślił, że po raz piąty uczestniczy w spotkaniach Klubów Gazety Polskiej.

- Z radością przyjechałem do was, dlatego że to są zawsze bardzo miłe spotkania, to są takie spotkania, po których rzeczywiście chce się służyć ojczyźnie i po których człowiek ma taki dodatkowy do tej służby zapał - zaznaczył prezydent.

- Myślę sobie - jeżeli czasem masz chwile zwątpienia, jeżeli czasem masz takie chwile załamania, które przychodzą na człowieka, to spotkaj się z Klubami Gazety Polskiej, to będziesz rozumiał, jak bardzo ważna jest twoja służba - dodał.

Prezydent zaapelował też o rozpoczęcie dyskusji nad przyszłym ustrojem państwa i nową konstytucją. Opowiedział się za "referendum konsultacyjnym" nad nową ustawą zasadniczą. - Ja bym chciał i prosił was, żebyście zaczęli też dyskusję na temat tego, jakiego ustroju dla Polski chcielibyście na przyszłość - powiedział Duda. - Państwo powinno być ukształtowane tak, jak wy tego chcecie, bo ono ma być państwem dla was i konstytucja jest dla was, to nie wy jesteście dla konstytucji; władza też jest dla was - przekonywał.

- Chciałbym, żebyście dyskutowali o tym, jakiej konstytucji, jakiego ustroju dla Rzeczypospolitej chcecie - powiedział prezydent, dodając, że chce, by była to "dyskusja o charakterze ogólnonarodowym". - Mam takie poczucie, że ta konstytucja, która jest obecnie, ona jednak ma poważne niedostatki. Tym niedostatkiem jest choćby to, że nie uchroniła nas przed podwyższeniem wieku emerytalnego - mówił. Postawił pytanie, przed iloma innymi nieprzewidzianymi kwestiami "nie byłaby nas w stanie uchronić".

Duda wyraził przekonanie, że przemiany ustrojowe "powoli dobiegają końca", a nowe pokolenie potrzebuje nowej konstytucji. - Dla mnie to jest konstytucja absolutnie okresu przejściowego - ocenił obecną ustawę zasadniczą Duda. Zaznaczył, że chciałby, aby Polacy mogli się wypowiedzieć na temat nowej konstytucji. - Dlatego chciałbym zrealizować ten pomysł referendum konsultacyjnego, referendum co do kierunków ustrojowych państwa, po to, żeby na podstawie jego wyników można było przygotować nową konstytucję. Po to, żebyście państwo na końcu mogli drugi raz zagłosować, już nad gotową konstytucją, ale przygotowaną według tego wzoru, który narzuciło polskie społeczeństwo - mówił.

Prezydent nawiązał też do kryzysu uchodźczego i kwot. - Próbuje się nas zmusić do tego, żeby siłą przywieziono ludzi do Polski i żebyśmy my ich siłą tutaj zatrzymywali - powiedział. Zadeklarował, że do Polski może przybywać "ten, kto po prostu będzie chciał" i otrzyma pomoc, jeżeli będzie jej potrzebował. - Nie wykluczam, że będzie nam potrzebny głos polskiego społeczeństwa również i w tej sprawie - dodał.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL