Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niemcy: Szef MSZ Sigmar Gabriel skrytykowany za krytykowanie USA

AFP
Ostra krytyka pod adresem Senatu USA za uchwalenie nowych sankcji wobec Rosji, zawarta we wspólnym oœwiadczeniu szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela i kanclerza Austrii Christiana Kerna, spotkała się z negatywnš reakcjš CDU i Zielonych oraz częœci niemieckiej prasy.

- Reprezentujšc interesy rosyjskiego koncernu państwowego Gazprom, minister spraw zagranicznych Gabriel pozwolił sobie na stronniczoœć i ton, który nie odzwierciedla niemieckich interesów - powiedział gazecie "Tagesspiegel" w sobotę przewodniczšcy komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen. Zdaniem polityka CDU postępowanie Gabriela jest dowodem na to, "jak silny jest wpływ lobbingu uprawianego przez Gazprom na SPD". Decyzje Senatu zmierzajšce do ograniczenia pola manewru prezydenta Donalda Trumpa w jego relacjach z Rosjš sš "jak najbardziej celowe" - ocenił Roettgen.

Zastrzeżenia wobec postawy Gabriela zgłosiła też deputowana Zielonych Marieluise Beck. Wytknęła ona Gabrielowi "zastanawiajšcš bliskoœć" z Gazpromem. Jak zaznaczyła, Gabriel posługuje się identycznymi argumentami jak wiceszef Gazpromu Aleksandr Miedwiediew.

Minister Gabriel oraz kanclerz Austrii Kern skrytykowali w opublikowanym w czwartek wspólnym oœwiadczeniu uchwalone przez Senat USA nowe sankcje wobec Rosji przewidujšce m.in. kary dla europejskich firm współpracujšcych z rosyjskim sektorem energetycznym. "Nie możemy jednak zaakceptować groŸby sprzecznych z prawem międzynarodowym eksterytorialnych sankcji przeciw europejskim przedsiębiorstwom uczestniczšcym w rozbudowie europejskiej sieci energetycznej" - napisali obaj politycy. Ich zdaniem stronie amerykańskiej chodzi o "sprzedaż amerykańskiego gazu skroplonego i usunięcie rosyjskich dostaw gazu ziemnego z europejskiego rynku" oraz o "zapewnienie miejsc pracy w przemyœle wydobywczym gazu i ropy USA".

Gabriel i Kern zastrzegli, że sankcje polityczne nie powinny być łšczone z interesami gospodarczymi. GroŸba sankcji dla firm z Niemiec czy Austrii za udział w takich projektach jak Nord Stream 2 stwarza "całkowicie nowš i bardzo negatywnš jakoœć w relacjach europejsko-amerykańskich" - piszš przedstawiciele władz Niemiec i Austrii.

Krytycznš ocenę nowych sankcji podziela kanclerz Angela Merkel - powiedział w pištek jej rzecznik Steffen Seibert, zastrzegajšc, że tekst oœwiadczenia nie był z niš uzgodniony.

W osobnym komentarzu "Tagesspiegel" zarzuca Gabrielowi stronniczoœć i zaznacza, że nie reprezentuje on w tym przypadku interesów Europy. "Niedawno (Gabriel) omawiał w Petersburgu przy obiedzie z (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem i będšcym w służbie Gazpromu byłym kanclerzem (Gerhardem Schroederem) możliwoœci realizacji projektu gazocišgu Nord Stream 2" - przypomina autor komentarza Christoph von Marschall.

Komentator podkreœla, że kraje Europy Œrodkowo-Wschodniej widzš w dostawach skroplonego gazu z USA "nie zagrożenie, lecz ratujšcš alternatywę". "Moralny bunt" Gabriela i Kerna "jest farsš" - ocenia publicysta. I ostrzega SPD przed pozyskiwaniem wyborców za pomocš podlizywania się Putinowi.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenia, że Senat USA "poszedł za daleko", przyłšcza się jednak do krytyki pod adresem Gabriela, zarzucajšc mu stosowanie chwytów wyborczych. "Ton (oœwiadczenia) jest tak przesadzony, że można by odnieœć wrażenie, iż partner (Niemiec) znajduje się na Wschodzie, a imperialista na Zachodzie" - pisze Majid Sattar. Jego zdaniem Merkel jest "not amused" (niezachwycona)oœwiadczeniem.

Senat USA zaaprobował w œrodę nowe sankcje przeciwko Rosji, by ukarać Moskwę za ingerowanie w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Sankcje sš wymierzone "w kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki i w osoby, które dokonywały cyberataków" - informuje Associated Press. Agencja odnotowuje, że senatorowie, którzy poparli sankcje, wskazywali również na rosyjskš agresję w Syrii i na Ukrainie. Aby nowe sankcje weszły w życie, musi je zaaprobować także Izba Reprezentantów, po czym ustawa trafi do prezydenta USA.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL