Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Joachim Brudziński o Donaldzie Tusku: Niemieckie popychło

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Donald Tusk jest niemieckim popychlem – ocenił wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński z PiS, komentujšc reakcję szefa Rady Europejskiej na wystšpienie premier Beaty Szydło w Auschwitz. - Rzšd PiS prowadzi kampanię nienawiœci wobec uchodŸców - odpowiada PO.

Premier Beata Szydło powiedziała w œrodowym wystšpieniu, że "Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli". Odnoszšc się do tego wystšpienia, Donald Tusk napisał w œrodę na Twitterze: "Takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paœć z ust polskiego premiera".

- Donald Tusk, który w mojej opinii, w mojej ocenie, a szczególnie po tych słowach w odniesieniu do premier polskiego rzšdu, jest takim niemieckim popychlem, zareagował tak nerwowo i alergicznie na te słowa być może dlatego, że pani premier w swoim wystšpieniu odwołała się do tego, kto to piekło na ziemi zgotował. Nazywajšc zbrodniarzy wprost – niemieckimi nazistami, nie jakimœ ponadnarodowym towarzystwem. Tylko mówišc wprost, że to Niemcy - ocenił na antenie TVP Info Brudziński.

Według Brudzińskiego Tusk zaatakował premier Szydło. - Człowiek, który w latach 80. pisał, że polskoœć to nienormalnoœć, człowiek, który stojšc na czele Rady Europejskiej powinien być ponad sporem wewnętrznym w Polsce, w sposób wyjštkowo paskudny atakuje polskš paniš premier – podkreœlił. Wicemarszałek zaznaczył, że sš takie granice, których nie należy przekraczać. - Właœnie tš wypowiedziš Donald Tusk stracił okazję, żeby siedzieć cicho – ocenił.

Tymczasem zdaniem posła PO Jana Grabca wypowiedŸ premier Szydło była jasna. - Wszyscy poza PiS-em jednoznacznie słowa premier Szydło zrozumieli. Te słowa padły w kontekœcie kampanii nienawiœci, którš politycy PiS, niestety rzšd PiS, prowadzi od wielu miesięcy. Kampanii nienawiœci wobec uchodŸców - zaznaczył. Dodał, że podobne słowa, jak te wypowiedziane w Auschwitz, pani premier Szydło skierowała w ostatnich tygodniach pod adresem uchodŸców. - Twierdzšc, że ofiary wojny – kobiety i dzieci zagrażajš bezpieczeństwu polskich obywateli. I dlatego rzšd PiS nie zgadza się na to, żeby udzielić pomocy ofiarom wojny – przekonywał Grabiec.

Według Elżbiety Zielińskiej z ugrupowania Kukiz’15 "Donald Tusk przyłšczył się do awantury politycznej, jakš mamy w Polsce". Dodała, że Tusk jest na stanowisku w Europie, które zapewnili mu Niemcy. - I będzie dšżyć, żeby uderzyć w polski rzšd - oceniła. Z kolei Adam Struzik z PSL powiedział, że nie rozumie wpisu Tuska i nie będzie go komentował. - To nadinterpretacja wypowiedzi pani premier. Ja bym (w wypowiedzi pani premier Szydło – PAP) nie dostrzegł kontekstu uchodŸców, gdyby nie tweety, które się pojawiły dotyczšce negatywnego stosunku do uchodŸców, który jakoby miał miejsce w całej Europie. Auschwitz-Birkenau to miejsce szczególe. I może wzorem ojca œwiętego trzeba tam milczeć. A na pewno nie wplštywać tego typu dyskusji w bieżšcš walkę politycznš - zaznaczył.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch przypomniał natomiast, że premier Beata Szydło powtórzyła słowa, które rok wczeœniej wypowiedział prezydent Andrzej Duda. - Dokładnie takie samo zdanie padło wtedy z jego ust i jak całe przemówienie spotkało się z niezwykle życzliwym, pozytywnym odbiorem - stwierdził. Soloch przestrzegł przed tym, by hasło "silne państwo, państwo, które broni swych obywateli” było wpisywane w bieżšcš politykę prowadzonš przez pewne kręgi w ramach UE, z którymi utożsamia się Donald Tusk, który „w sposób brutalny i cyniczny wykorzystał tš sytuację”. Dodał, że chodzi o kręgi, które majš okreœlonš wizję UE. - Czyli wizję takš, gdzie następuje pełna zgoda na to, co było przedstawiane jako budowanie społeczeństw multi-kulti, co w tej chwili ponosi spektakularnš klęskę. Teraz jest próba narzucania tego, co kompromituje się z miesišca na miesišc – zaznaczył Soloch.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL