Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niemcy: SPD zapowiada podwyższenie podatków dla bogatych

AFP
Kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz zapowiedział w przypadku swego zwycięstwa w wyborach parlamentarnych zmiany w systemie podatkowym. Zamierza zwiększyć najwyższš stawkę z 42 do 45 proc. i obłożyć najbogatszych dodatkowš daninš.

"Wszystko solidnie przeliczyliœmy, nie obiecujemy niczego, czego byœmy nie mogli dotrzymać" - zapewnił Schulz. Jak podkreœlił, obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy. Szef SPD jest głównym rywalem obecnej kanclerz Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu wyznaczonych na 24 wrzeœnia.

Najwyższa stawka w wysokoœci 45 proc. ma dotyczyć dochodów od 76,2 tys. euro rocznie. Podatnicy, których roczny dochód przekracza 250 tys. euro, musieliby zapłacić dodatkowš daninę w wysokoœci 3 proc.

Program SPD zawiera szereg ulg dla osób mniej zarabiajšcych. Schulz zapowiedział całkowitš likwidację od 2020 roku "podatku solidarnoœciowego" wprowadzonego po zjednoczeniu Niemiec w celu wsparcia byłej NRD, co miało wyrównać różnice w poziomie ekonomicznym między obu częœciami kraju. Zwolnienie z tego podatku ma poczštkowo dotyczyć tylko osób o niskich i œrednich zarobkach.

W przypadku przejęcia władzy SPD chce też stopniowo likwidować opłaty za przedszkola.

Stawka 42 proc. ma obowišzywać podatników z dochodem powyżej 60 tys. euro rocznie, a nie jak dotychczas 54 tys. euro.

Schulz zapowiedział ponadto inwestycje z budżetu centralnego w infrastrukturę w wysokoœci 30 mld euro.

Całoœciowy program wyborczy socjaldemokraci zamierzajš przyjšć w najbliższš niedzielę na nadzwyczajnym zjeŸdzie w Dortmundzie.

W aktualnych sondażach CDU Merkel ma nad SPD Schulza przewagę wynoszšcš od 12 do 16 pkt. proc.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL