Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

"FAZ": prezydent Duda uwalnia się spod wpływu Jarosława Kaczyńskiego

PAP/Jacek Turczyk
Prezydent Andrzej Duda, którego przez długi czas uważano jedynie za pomocnika Jarosława Kaczyńskiego, "emancypuje się", blokujšc kluczowe projekty potężnego szefa PiS - pisze w czwartek w relacji z Warszawy niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Autor materiału, warszawski korespondent "FAZ" Konrad Schuller zaznacza, że Polacy widzieli w Dudzie przez długi czas "miłego chłopca w eleganckim niebieskim garniturze, którego Kaczyński przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku wyczarował z kapelusza, by był +przyjaznš twarzš+ katolicko-narodowej rewolucji".

"Od czasu przejęcia dwa lata temu władzy przez patriotyczno-klerykalnš prawicę Duda podpisywał ochoczo właœciwie wszystko to, co zepchnęło Polskę na peryferie Europy. Wspierał ujednolicenie publicznych mediów, odmówił zaakceptowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego legalnie wybranych przez poprzedni liberalny parlament, a zamiast tego zaprzysišgł podczas upiornej akcji nocnej listę kandydatów zastępczych, przedłożonš mu na jesieni 2015 roku przez Kaczyńskiego. Potem popierał wszystkie ustawy, za pomocš których prawica opanowała polski TK" - pisze Schuller. 

Zdaniem autora pod koniec drugiego roku urzędowania z Dudš "dzieje się coœ dziwnego". "Nagle stał się nie tylko miły" - zaznacza niemiecki dziennikarz, dodajšc, że prezydent udowadnia, że jest w stanie powiedzieć "nie". "Czasami wyglšda na to, że rzeczywiœcie robi, co chce, jakby nitki w bunkrze, z którego Kaczyński steruje swoimi marionetkami, się poplštały" - czytamy w "FAZ". 

Wyliczajšc przypadki, które jego zdaniem œwiadczš o usamodzielnianiu się polskiego prezydenta, Schuller wskazuje na jego konflikt ze "strażnikiem pieczęci konserwatywnych ultrasów", jak nazywa ministra obrony Antoniego Macierewicza. Autor przypomina też polemikę z kancelariš premier Beaty Szydło, dotyczšcš wymiany listów, oraz zmiany personalne w Pałacu Prezydenckim.

Schuller podkreœla, że chociaż Duda nie zdecydował się dotšd na zawetowanie jakiejœ ustawy, to przez samo publiczne wyrażenie wštpliwoœci wstrzymał kilka inicjatyw ustawodawczych. W tym kontekœcie niemiecki dziennikarz wymienia pomysł wprowadzenia dwukadencyjnoœci na stanowiskach burmistrzów czy reformy wymiaru sprawiedliwoœci. 

Dowodem na pogorszenie relacji z kierownictwem PiS jest, zdaniem Schullera, wysunięta przez prezydenta propozycja referendum w sprawie konstytucji, która "uderzyła jak torpeda odpalona z łodzi podwodnej". Autor zwraca uwagę na argument, do którego odwołał się Duda, uzasadniajšc swojš inicjatywę - głosy niemal 9 mln wyborców. "Mam mocny mandat do rozpoczęcia takiej debaty" - cytuje prezydenta "FAZ", oceniajšc, że "tak nie mówi notariusz". 

Zdaniem Schullera, nigdy przedtem Duda nie mówił z takš pewnoœciš siebie o swoim mandacie. "Od tego momentu Duda przejšł inicjatywę" - ocenia autor, przytaczajšc opinię anonimowych współpracowników Dudy, że prezydent nie ma zamiaru pozbawiać PiS i Kaczyńskiego władzy, ale "jest mocno zdecydowany, by od tego czasu współkształtować politykę". "W jubileuszowym roku 2018 prezydent chce, by naród widział właœnie w nim, a nie w kimœ innym, najważniejszego partnera w wielkim dialogu o kolejnym polskim stuleciu" - podsumowuje Schuller.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL