Sondaż: Czy Duda to prezydent wszystkich Polaków?

aktualizacja: 24.05.2017, 14:26
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Czy Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków? Respondenci są w tej sprawie podzieleni – pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

REDAKCJA POLECA

24 maja upłyną dwa lata od drugiej tury wyborów prezydenckich wygranych przez Andrzeja Dudę. Choć w kampanii i tuż po głosowaniu Andrzej Duda zapewniał, że będzie prezydentem wszystkich Polaków, to ostatnio w wywiadzie dla TVP Historia stwierdził: „Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków, bo nie został przez wszystkich Polaków wybrany”.

 

47 proc. badanych uważa, że Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków. Przeciwnego zdania jest odsetek o 5 punktów procentowych mniejszy. Co dziesiąty ankietowany nie ma zdania w tej sprawie.

 

- O tym, że Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków częściej przekonane są osoby o dochodzie powyżej 5000 zł (61 proc.) i z miejscowości od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (62 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research. 

I dodaje, że wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek badanych, którzy nie uważają Andrzeja Dudy za prezydenta wszystkich Polaków – w grupie do 24. roku życia jest to 27 proc., podczas gdy w grupie powyżej 50 lat już 57 proc. Odsetek osób o tej opinii rośnie też wraz ze wzrostem wykształcenia – wśród osób o najniższym wykształceniu odsetek wynosi 29 proc., podczas gdy wśród osób o wykształceniu wyższym 53 proc.

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu tłumaczy, że kandydat do objęcia funkcji głowy państwa startuje do wyborów jako przedstawiciel jednej z partii politycznych, ale po ich wygraniu ma obowiązek reprezentowania wszystkich Polaków. - W przypadku prezydenta Andrzeja Dudy duża grupa respondentów sugeruje, iż głowa państwa po objęciu urzędu dalej reprezentuje interesy tylko niektórych obywateli a nie wszystkich – kwituje prof. Knopek.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE