Chiny: Bombowce w stanie podwyższonej gotowości

aktualizacja: 21.04.2017, 06:35
Foto: By kevinmcgill from Den Bosch, Netherlands (Xian H-6M) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Chińskie bombowce zostały postawione w stan podwyższonej gotowości 20 kwietnia - podaje CNN powołując się na przedstawiciela amerykańskiego Departamentu Obrony.

REDAKCJA POLECA

Chiny miały też znacznie podnieść liczbę samolotów bojowych będących w pełnej gotowości bojowej.

Rozmówca CNN twierdzi, że chińska armia przygotowuje się w ten sposób do reakcji na ewentualne działania USA przeciwko Korei Północnej. Chiny chcą w ten sposób "zredukować czas potrzebny na reakcję" w przypadku kryzysu w Korei Północnej.

Napięcie między USA a Koreą Północną systematycznie wzrasta, w związku z kolejnymi próbami rakiet balistycznych przeprowadzanymi przez Pjongjang. USA obawiają się, że w ciągu kilku lat Korea Północna wejdzie w posiadanie rakiet zdolnych przenosić głowice atomowe, których zasięg obejmie zachodnie wybrzeże USA.

 

Z kolei Korea Północna grozi, że jakikolwiek atak na jej terytorium doprowadzi do wybuchu regularnej wojny i zapowiada, że w takim przypadku dojdzie do "natychmiastowego zniszczenia Seulu".

Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się interwencji wojskowej w Korei Północnej i obecności USA w rejonie Półwyspu Koreańskiego.

Jednocześnie Pekin, który przez lata był bliskim sojusznikiem Pjongjangu, w ostatnim czasie ochłodził relacje z Koreą Północną obawiając się skutków agresywnej polityki Kim Dzong Una.

Amerykańscy urzędnicy, z którymi rozmawiał CNN podkreślają, że Waszyngton liczy, iż Pekin pomoże znaleźć polityczne rozwiązanie kryzysu na Półwyspie Koreańskim.

Komentarz dnia
Żródło: CNN

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE