Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Chiny: Bombowce w stanie podwyższonej gotowości

By kevinmcgill from Den Bosch, Netherlands (Xian H-6M) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
Chińskie bombowce zostały postawione w stan podwyższonej gotowoœci 20 kwietnia - podaje CNN powołujšc się na przedstawiciela amerykańskiego Departamentu Obrony.

Chiny miały też znacznie podnieœć liczbę samolotów bojowych będšcych w pełnej gotowoœci bojowej.

Rozmówca CNN twierdzi, że chińska armia przygotowuje się w ten sposób do reakcji na ewentualne działania USA przeciwko Korei Północnej. Chiny chcš w ten sposób "zredukować czas potrzebny na reakcję" w przypadku kryzysu w Korei Północnej.

Napięcie między USA a Koreš Północnš systematycznie wzrasta, w zwišzku z kolejnymi próbami rakiet balistycznych przeprowadzanymi przez Pjongjang. USA obawiajš się, że w cišgu kilku lat Korea Północna wejdzie w posiadanie rakiet zdolnych przenosić głowice atomowe, których zasięg obejmie zachodnie wybrzeże USA.

 

Z kolei Korea Północna grozi, że jakikolwiek atak na jej terytorium doprowadzi do wybuchu regularnej wojny i zapowiada, że w takim przypadku dojdzie do "natychmiastowego zniszczenia Seulu".

Chiny zdecydowanie sprzeciwiajš się interwencji wojskowej w Korei Północnej i obecnoœci USA w rejonie Półwyspu Koreańskiego.

Jednoczeœnie Pekin, który przez lata był bliskim sojusznikiem Pjongjangu, w ostatnim czasie ochłodził relacje z Koreš Północnš obawiajšc się skutków agresywnej polityki Kim Dzong Una.

Amerykańscy urzędnicy, z którymi rozmawiał CNN podkreœlajš, że Waszyngton liczy, iż Pekin pomoże znaleŸć polityczne rozwišzanie kryzysu na Półwyspie Koreańskim.

ródło: CNN

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL