Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Aleksander Łukaszenka: Światu grozi konfrontacja bloków

AFP
Œwiat nie zmienia się na bardziej stabilny i bezpieczny, grozi mu nowa konfrontacja między blokami – oœwiadczył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w dorocznym orędziu do narodu i parlamentu.

Łukaszenka powiedział, że pojawiajš się nowe wyzwania i zagrożenia.

- Mińsk jest gotów stać się miejscem dialogu na temat przyszłego porzšdku œwiatowego – zadeklarował.

Łukaszenka oœwiadczył, że NATO już dawno jest u białoruskich granic i dostarcza Polsce nowoczesne uzbrojenie, a Zachód mimo to ma pretensję do Mińska, że organizuje z Rosjš wspólne manewry wojskowe. - Widzieliœmy niedawno w telewizji, jak prezydent Polski przyjmuje setkę, dwie amerykańskich żołnierzy, a w tyle widać jakšœ artylerię. A kiedy my rozmieœciliœmy w kraju Polonezy (systemy rakietowe-PAP), to podniósł się taki krzyk! – powiedział.

Prezydent Białorusi zaznaczył, że NATO dostarczyło Polsce nowoczesne uzbrojenie, m.in. drony bojowe, których zdjęcia "ma na swoim biurku". Białoruœ, stwierdził, nie umieszcza przy zachodnich granicach wojsk "chińskich, tureckich ani rosyjskich".

Następnie Łukaszenka zasugerował, że w odpowiedzi na ograniczanie dostępu białoruskich towarów do rynków unijnych Białoruœ może zastosować "symetryczne działania". - Nie puszczajš nas na rynek Unii Europejskiej? A dlaczego my nie odpowiadamy? Dlaczego się nie bronimy? Dlaczego analogicznie, absolutnie symetrycznie nie zademonstrowaliœmy im wartoœci Białorusi? Oczekuję od rzšdu konkretnych działań w tym kierunku - oznajmił.

Komentujšc funkcjonowanie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, Łukaszenka przyznał: "Nie wszystko nam wychodzi". Jego zdaniem łatwiej było podpisać porozumienia o tworzeniu strefy wolnego handlu niż je realizować.

Jednoczeœnie, według prezydenta Białorusi, w jego kraju stworzono dobre warunki dla zagranicznego biznesu, a mimo to inwestycje nie rosnš. Łukaszenka zapowiedział, że odtšd miarš efektywnoœci lokalnych władz będzie wielkoœć przycišgniętych inwestycji.

W Sali Owalnej w Domu Rzšdowym, siedzibie parlamentu, tradycyjnie zgromadzili się przedstawiciele obu izb zgromadzenia narodowego, ministerstw i instytucji państwowych, a także korpusu dyplomatycznego.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL