Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Rosja zaprzecza jakoby gromadziła siły niedaleko granicy z Koreš Północnš

123RF
Rosyjska armia oœwiadczyła, że nie gromadzi swoich sił niedaleko granicy z Koreš Północš, zaprzeczajšc doniesieniom lokalnych mediów i zapewniajšc, że chodziło o planowe manewry - poinformowała agencja Interfax, powołujšc się na rzecznika wojska.

Niektóre media na rosyjskim Dalekim Wschodzie cytowały okolicznych mieszkańców, którzy mówili, że widzieli, jak ciężki sprzęt wojskowy kierowany jest w stronę Korei Północnej w sytuacji, gdy w ostatnim czasie zdecydowanie wzrosło napięcie między Waszyngtonem a Pjongjangiem w zwišzku z północnokoreańskim programem nuklearnym i rakietowym.

- To sš zaplanowane z wyprzedzeniem ćwiczenia wojskowe, które w żaden sposób nie sš zwišzane z kwestiami politycznymi - powiedział rzecznik Wschodniego Okręgu Wojskowego Aleksandr Gordiejew. Dodał, że sprzęt wojskowy, który widzieli mieszkańcy, został po zakończeniu ćwiczeń z powrotem przewieziony do baz, gdzie jest rozmieszczony na stałe.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie chciał komentować sprawy przemieszczania się sprzętu wojskowego i żołnierzy ku granicy z Koreš Północnš - poinformowała agencja Ria Nowosti. Pieskow powiedział, że rozmieszczenie rosyjskich wojsk w obrębie rosyjskich granic nie jest sprawš publicznš.

W czwartek dowództwo Sił Powietrznych Korei Południowej oœwiadczyło, że w sytuacji utrzymujšcego się w regionie napięcia ponad sto samolotów amerykańskich i południowokoreańskich prowadzi wspólne manewry obronne. Ćwiczenia o kryptonimie "Max Thunder" sš prowadzone od 14 kwietnia, ale o ich rozpoczęciu dotšd oficjalnie nie informowano; trwajšce dwa tygodnie ćwiczenia niemal pokrywajš się w czasie ze wspólnymi ćwiczeniami sił lšdowych i morskich obu państw prowadzonymi pod kryptonimem "Foal Eagle".

Dowództwo amerykańskie wysłało w czwartek nad Półwysep Koreański specjalny samolot obserwacyjny wyposażony w aparaturę do wykrywania w atmosferze promieniowania po wybuchach ładunków nuklearnych.

Pentagon postanowił również wysłać w rejon Półwyspu Koreańskiego lotniskowiec USS Carl Vinson, dwa niszczyciele rakietowe i kršżownik rakietowy.

16 kwietnia Korea Północna przeprowadziła bez powodzenia swš kolejnš próbę pocisku balistycznego, który eksplodował niezwłocznie po wystrzeleniu.

Władze północnokoreańskie kontynuujš program jšdrowy i próby rakietowe mimo zakazujšcych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadajš też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dosięgnšć terytorium USA.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL