Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Polityka

Sejm uczcił 90. rocznicę urodzin Tadeusza Mazowieckiego

PAP/Marcin Obara
Sejm przyjął w piątek uchwałę, w której uczcił 90. rocznicę urodzin Tadeusza Mazowieckiego. Podkreślono w niej, że Mazowiecki był mężem stanu, patriotą i "architektem polskiej wolności".

Za przyjęciem uchwały głosowało 343 posłów, przeciwko było 39 posłów, wstrzymało się 11 posłów. 

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 171 posłów PiS, 122 posłów PO, 25 - Nowoczesnej, 15 - PSL, 5 - Kukiz'15, 3 koła UED i 2 posłów niezrzeszonych. Przeciw zagłosowało m.in. 20 posłów Kukiz'15 (min. Stanisław Tyszka i Sylwester Chruszcz), 8 posłów PiS (m.in. Beata Mateusiak-Pielucha, Anna Sobecka i Włodzimierz Bernacki) oraz 5 posłów PO (Marek Hok, Aldona Młyńczak, Tomasz Szymański, Jacek Tomczak i Ryszard Wilczyński).

Przed głosowaniem poseł Robert Winnicki (niezrz.) przekonywał, że projekt uchwały jest niekompletny, ponieważ - jego zdaniem - nie zawiera opisu pierwszych lat działalności publicznej Mazowieckiego. 

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) podkreśliła, że uchwała w sprawie Mazowieckiego nie powinna stać się przyczynkiem do jakichkolwiek sporów politycznych. 

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając wybitną rolę premiera Tadeusza Mazowieckiego, kawalera Orderu Orła Białego, męża stanu, patrioty, architekta polskiej wolności, składa cześć jego pamięci" - czytamy w uchwale 

Przypominano w niej, że 24 sierpnia 1989 r. Mazowiecki został pierwszym niekomunistycznym premierem Polski. "Jego rząd przeprowadził kluczowe reformy gospodarcze i ustrojowe, będące fundamentem rozwoju Polski jako państwa demokratycznego" - podkreślono w uchwale. Jak zaznaczono, do śmierci w 2013 r., Mazowiecki angażował się działalność publiczną i społeczną. 

Tadeusz Mazowiecki (zmarł 28 października 2013 r.) był pierwszy niekomunistyczny premierem po 1989 r. Jego rząd wprowadził tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego. Był doradcą Lecha Wałęsy, współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu, posłem na Sejm PRL i RP, przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. 

W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii. Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Kawaler Orderu Orła Białego.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL