Malala Yousafzai otrzymała honorowe obywatelstwo Kanady

aktualizacja: 12.04.2017, 21:50
Foto: AFP

Laureatka pokojowego Nobla Malala Yousafzai otrzymała honorowe obywatelstwo Kanady. Podczas uroczystości w parlamencie w Ottawie oprawiony w ramki certyfikat obywatelstwa wręczył jej osobiście szef kanadyjskiego rządu Justin Trudeau.

REDAKCJA POLECA

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że 19-letnia Malala jest najmłodszą osobą, jaka kiedykolwiek wystąpiła przed kanadyjskim parlamentem. W swoim przemówieniu z uznaniem wypowiedziała się o zaangażowaniu Kanady w pomoc uchodźcom, w promowanie praw kobiet i w działania na rzecz światowego pokoju.

Pakistanka Malala Yousafzai miała 15 lat, kiedy została postrzelona w głowę przez talibów, gdy wracała ze szkoły. Dokonano na nią tego zamachu za to, że domagała się prawa do edukacji dla dziewcząt. Od tego czasu cudem odratowana dziewczyna stała się symbolem walki z ekstremizmem religijnym w swoim kraju.

Malala zdobyła światowe uznanie za swą kampanię. W 2014 roku została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

Pierwotnie Malala miała otrzymać honorowe obywatelstwo kanadyjskie w 2014 roku, ale w dniu, w którym miała się odbyć ta uroczystość - 22 października - do kanadyjskiego parlamentu wdarł się uzbrojony terrorysta.

Spotkanie ówczesnego premiera Kanady Stephena Harpera z Malalą zostało wtedy odwołane.

Przed Malalą honorowe obywatelstwo Kanady otrzymało pięć wybitnych osobistości - Raoul Wallenberg (pośmiertnie), Nelson Mandela, 14. Dalajlama, Aung San Suu Kyi i Aga Khan.

POLECAMY

KOMENTARZE