Rosja: Kanał 1 zrezygnował z transmitowania tegorocznej Eurowizji

aktualizacja: 13.04.2017, 19:12
Julia Samojłowa w Kijowie nie wystąpi, a rosyjska telewizja nie pokaże...
Julia Samojłowa w Kijowie nie wystąpi, a rosyjska telewizja nie pokaże Eurowizji
Foto: Panorama Severa TV Channel [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Rosyjski państwowy Kanał 1 poinformował, że nie będzie transmitował z Kijowa tegorocznego konkursu Eurowizji z powodu sytuacji wokół rosyjskiej kandydatki na ten konkurs Julii Samojłowej, która wcześniej otrzymała zakaz wjazdu na Ukrainę.

REDAKCJA POLECA
13.04.2017
Rosja awanturuje się w ONZ. "Patrz na mnie!"
13.04.2017
ETPC ukarał Rosję za działania w związku z atakiem na szkołę w Biesłanie
13.04.2017
OBWE prosi Rosję o ochronę gejów w Czeczenii
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

"Europejska Unia Nadawców nadal proponuje nam opcję udziału Samojłowej na odległość (tj. za pośrednictwem łącza telewizyjnego - przyp. red.) lub zamienienie jej na innego uczestnika. Uważamy i pierwszy, i drugi wariant za nie do przyjęcia" - poinformowała rosyjska stacja w wieczornym wydaniu wiadomości.

Uznała, że wystąpienie za pośrednictwem łącza wideo "dyskryminuje rosyjską uczestniczkę i jest sprzeczne z regułami i zasadami konkursu". Z kolei wariantu zastąpienia Samojłowej innym wykonawcą z Rosji "nawet nie można rozpatrywać" - głosi oświadczenie Kanału 1.

Stacja zakomunikowała, że "w powstałej sytuacji nie uważa za możliwe transmitowania Eurowizji 2017". Zarzuciła także Ukrainie "próbę upolitycznienia konkursu".

Wiadomość o tym, że w związku z nieobecnością przedstawiciela Rosji jej stacje telewizyjne nie będą transmitowały występów z Kijowa pojawiła się w mediach już pod koniec marca. Wówczas jednak Kanał 1 dementował te doniesienia.

Komentatorzy zauważali, że rezygnacja z transmisji oznacza utratę widzów, którzy Eurowizję obejrzą w internecie, a także utratę wpływów z reklam.

Ukraina jest gospodarzem tegorocznej Eurowizji, której finał odbędzie się w maju. Samojłowa, wokalistka, która porusza się na wózku inwalidzkim, zamierzała wystąpić w konkursie z piosenką "Flame is burning". W marcu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ogłosiła jednak, że piosenkarka ma zakaz wjazdu do tego kraju, gdyż w 2015 roku wystąpiła na zaanektowanym przez Rosję Krymie.

POLECAMY

KOMENTARZE