Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Rosja: Kanał 1 zrezygnował z transmitowania tegorocznej Eurowizji

Julia Samojłowa w Kijowie nie wystšpi, a rosyjska telewizja nie pokaże Eurowizji
Panorama Severa TV Channel [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
Rosyjski państwowy Kanał 1 poinformował, że nie będzie transmitował z Kijowa tegorocznego konkursu Eurowizji z powodu sytuacji wokół rosyjskiej kandydatki na ten konkurs Julii Samojłowej, która wczeœniej otrzymała zakaz wjazdu na Ukrainę.

"Europejska Unia Nadawców nadal proponuje nam opcję udziału Samojłowej na odległoœć (tj. za poœrednictwem łšcza telewizyjnego - przyp. red.) lub zamienienie jej na innego uczestnika. Uważamy i pierwszy, i drugi wariant za nie do przyjęcia" - poinformowała rosyjska stacja w wieczornym wydaniu wiadomoœci.

Uznała, że wystšpienie za poœrednictwem łšcza wideo "dyskryminuje rosyjskš uczestniczkę i jest sprzeczne z regułami i zasadami konkursu". Z kolei wariantu zastšpienia Samojłowej innym wykonawcš z Rosji "nawet nie można rozpatrywać" - głosi oœwiadczenie Kanału 1.

Stacja zakomunikowała, że "w powstałej sytuacji nie uważa za możliwe transmitowania Eurowizji 2017". Zarzuciła także Ukrainie "próbę upolitycznienia konkursu".

Wiadomoœć o tym, że w zwišzku z nieobecnoœciš przedstawiciela Rosji jej stacje telewizyjne nie będš transmitowały występów z Kijowa pojawiła się w mediach już pod koniec marca. Wówczas jednak Kanał 1 dementował te doniesienia.

Komentatorzy zauważali, że rezygnacja z transmisji oznacza utratę widzów, którzy Eurowizję obejrzš w internecie, a także utratę wpływów z reklam.

Ukraina jest gospodarzem tegorocznej Eurowizji, której finał odbędzie się w maju. Samojłowa, wokalistka, która porusza się na wózku inwalidzkim, zamierzała wystšpić w konkursie z piosenkš "Flame is burning". W marcu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ogłosiła jednak, że piosenkarka ma zakaz wjazdu do tego kraju, gdyż w 2015 roku wystšpiła na zaanektowanym przez Rosję Krymie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL