Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Giertych: Tuskowi nie postawiono żadnych zarzutów. Sprawa jest polityczna

Fotorzepa, Robert Gardziński
Donald Tusk wyszedł z przesłuchania w warszawskiej prokuraturze jako œwiadek; nie ma postawionych żadnych zarzutów karnych - powiedział jego pełnomocnik Roman Giertych. Jak ocenił sprawa "jest polityczna".

Przewodniczšcy Rady Europejskiej b.premier Donald Tusk w œrodę w warszawskiej prokuraturze, od godz. 12.00 zeznawał jako œwiadek w œledztwie dotyczšcym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjskš Federalnš Służbš Bezpieczeństwa. Prokuraturę opuœcił ok. godz. 20. 

Po wyjœciu z prokuratury Tusk powiedział dziennikarzom, że nie jest upoważniony do udzielania jakichkolwiek informacji na temat œledztwa. "Pan prokurator uprzedził, zgodnie z przepisami, że nie można w żaden sposób naruszać tajemnicy œledztw. Sprawa dotyczy poważnych kwestii, więc pragnę pozostać dyskretny" - powiedział. 

Pełnomocnik Tuska Roman Giertych, był pytany w TVN24, czego dotyczyło przesłuchanie, odparł, że dotyczyło różnych kwestii, "które obejmowały datami bardzo szeroki okres". Jak zaznaczył, Tuskowi nie postawiono żadnych zarzutów. "Wszedł i wyszedł jako œwiadek" - podkreœlił Giertych. Dodał, że przesłuchanie miało tajny charakter.

W ocenie Giertycha przesłuchanie "od poczštku do końca miało rys polityczny". "W moim przekonaniu sprawa dlatego jest traktowana politycznie, że Donald Tusk jest traktowany przez obecnš władzę jako poważne polityczne zagrożenie. Całoœć tej sprawy od poczštku do końca ma zwišzek z pewnymi planami politycznymi, które sš konsekwentnie realizowane" - podkreœlił.

Zdaniem Giertycha politycznie jest wykorzystywana również długoœć przesłuchania, "aby podkreœlić, jakie to jest ważny i ciężki materiał, skoro osiem godzin przesłuchiwano". Jak ocenił, przesłuchanie mogło trwać "znacznie krócej". "Sprawa w gruncie rzeczy nie ma poważnego charakteru. Nie sadzę, aby cokolwiek z tych zarzutów, które postawiono osobom, o których mówiły media, ostało się w sšdzie w ostatecznym wyroku skazujšcym" - powiedział. 

Dopytany czy œrodowe przesłuchanie "kończy sprawę" Giertych odparł, że "nie wie, co planuje prokuratura". 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL