Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Albania: Parlament nie wybrał prezydenta z powodu braku kandydata

Pixabay
Albański parlament nie wybrał w pierwszej turze nowego prezydenta z powodu braku kandydata. Rzšdzšca lewicowa koalicja nie wystawiła żadnej kandydatury, chcšc wykazać dobrš wolę wobec centroprawicowej opozycji, bojkotujšcej od lutego prace parlamentu.

Socjalistyczny rzšd premiera Ediego Ramy postanowił nie wystawiać swego kandydata w pierwszej turze, gdyż chce, aby opozycja wróciła do parlamentu i porozumiała się w sprawie kandydata na urzšd głowy państwa.

"Nie zaproponowaliœmy kandydata, aby wykazać naszš wolę dialogu z opozycjš co do wspólnego kandydata wszystkich sił politycznych Albanii" - wyjaœnił w parlamencie jego przewodniczšcy Ilir Meta. 

Druga tura wyborów prezydenckich przewidziana jest na czwartek. 

140 deputowanych może wybierać nowego prezydenta maksymalnie do pięciu razy. Kadencja obecnej głowy państwa, Bujara Nishaniego, kończy się 24 lipca. Jeœli parlamentowi nie uda się wybrać jego następcy, w cišgu 45 dni będš musiały odbyć się przedterminowe wybory. 

Kandydatów na prezydenta zgłasza co najmniej 20-osobowa grupa deputowanych. Prezydent, sprawujšcy swój urzšd przez pięć lat, pełni jedynie funkcje ceremonialne. 

Opozycja domaga się powołania rzšdu technicznego, który będzie miał za zadanie zorganizowanie 18 czerwca wyborów parlamentarnych. 

Życie polityczne w Albanii charakteryzuje się silnš nieufnoœciš przeciwstawnych bloków, wzajemnie oskarżajšcych się o korupcję. Wyniki kolejnych wyborów sš kontestowane przez przegranych, którzy wyprowadzajš swych zwolenników na ulice.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL