Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Reuters: premier Vuczić wygrywa wybory prezydenckie w Serbii

AFP
Konserwatywny premier Aleksandar Vuczić wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Serbii, uzyskujšc 58 proc. głosów w pierwszej turze - podaje agencja Reutera, przytaczajšc projekcję wyników na podstawie rezultatów głosowania z wybranych lokali wyborczych.

Agencje AP i EFE informujš, że premier wygrał zdobywajšc około 55-procentowe poparcie wyborców.

Kandydujšcy z ramienia konserwatywnej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) 47-letni Vuczić, nazywany przez media politycznym kameleonem, był faworytem wyborów.

Według projekcji, sporzšdzonej przez grupę badawczš Ipsos, na drugim miejscu, z 14 proc. głosów, uplasował się dotychczasowy rzecznik praw obywatelskich, startujšcy jako kandydat niezależny centrysta Sasza Janković.

Trzecie miejsce, uzyskujšc 9-procentowe poparcie, zdobył działacz polityczny i komik Luka Maksimović, a kolejne - z niespełna 6 proc. głosów - wymieniany przed wyborami wœród najpoważniejszych rywali Vuczicia były minister spraw zagranicznych Vuk Jeremić.

Lokale wyborcze zamknięto o godz. 20. Jak podała państwowa komisja wyborcza, na dwie godziny przed zakończeniem głosowania frekwencja wynosiła ok. 46 proc. - o dwa punkty procentowe mniej niż podczas poprzednich wyborów prezydenckich w 2012 roku. AP zauważała, że wyższa frekwencja sprzyjałaby kandydatom opozycji.

Niezależni obserwatorzy zgłaszali pojedyncze nieprawidłowoœci w procesie głosowania, jak przypadki prób przekupienia wyborców czy oddania głosów przez osoby nieposiadajšce odpowiedniego dokumentu tożsamoœci. Spoœród 7,1 mln mieszkańców Serbii uprawnionych do głosowania było 6,8 mln osób.

Wygrana ugruntuje pozycję Vuczicia - szefa rzšdu od 2014 roku - jako najważniejszego polityka w regionie. Choć w Serbii rzeczywistš władzę sprawuje rzšd, a prerogatywy prezydenta sš niewielkie, urzšd premiera łšczy się ze sporym prestiżem.

Jeœli ostateczne wyniki potwierdzš projekcję, Vuczić zastšpi swego bliskiego sojusznika Tomislava Nikolicia, wraz z którym w 2008 r. założył SNS po oficjalnym zerwaniu ze skrajnie nacjonalistycznš przeszłoœciš i zwrotowi ku Unii Europejskiej.

W 1995 r., jako deputowany Serbskiej Partii Radykalnej (SRS) Vojislava Szeszelja, groził, że w przypadku międzynarodowej interwencji w Boœni i Hercegowinie "za każdego Serba, którego zabijš, my zabijemy stu Muzułmanów". Gdy w 1998 r., podczas wojny w Kosowie, był ministrem informacji w koalicyjnym rzšdzie z socjalistami Slobodana Miloszevicia, podpisał przepisy, które nakładały astronomiczne kary na media krytykujšce władze.

Do 2008 r. otwarcie bronił byłych przywódców Serbów boœniackich gen. Ratko Mladicia i Radovana Karadżicia, którego w marcu 2016 r. haski trybunał skazał na 40 lat więzienia za ludobójstwo w Srebrenicy.

Zaczšł się zmieniać wraz z założeniem w 2008 r. SNS, która powstała w wyniku rozłamu u radykałów - jej politycy złagodzili dyskurs, zwrócili się ku Unii i zaczęli apelować o pojednanie na Bałkanach.

Vuczić zerwał z przeszłoœciš, powtarzał, że ten etap był błędem, którego żałuje. W 2010 r. oznajmił, że czuje wstyd z powodu wydarzeń w Srebrenicy, gdzie Serbowie w 1995 r. wymordowali ponad 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców.

Według mediów Vuczić wykorzystuje drzemišce w nim sprzecznoœci, by przemawiać zarówno do prounijnych Serbów, jak i radykalnych nacjonalistów, przedstawicieli UE oraz przywódców Rosji.

Jeœli chodzi o politykę zagranicznš, to właœnie z Rosjš, tradycyjnš sojuszniczkš Serbii, premier utrzymuje dobre stosunki. Belgrad nie nałożył sankcji na władze w Moskwie, chociaż Unia domagała się tego od krajów kandydujšcych.

Przeciwnicy polityczni zarzucajš Vucziciowi populizm, oskarżajš go o autorytaryzm oraz próbę przejęcia całej władzy w kraju.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL