Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niemcy: Lewica chce likwidować NATO i podwyższać podatki

Szef Die Linke Bernd Riexinger
ökologische Plattform NRW [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/)], via Flickr
Niespełna pół roku przed wyborami do Bundestagu niemiecka Lewica opublikowała swój wyborczy program, w którym domaga się likwidacji NATO, rezygnacji z zagranicznych misji wojskowych oraz radykalnej podwyżki podatków dla najbogatszych.

Największa partia opozycyjna w obecnym parlamencie opowiedziała się za zastšpieniem NATO nowym sojuszem z udziałem Rosji. - NATO było rezultatem zimnej wojny, konfliktu Wschodu z Zachodem - powiedział szef Lewicy Bernd Riexinger, przedstawiajšc program wyborczy.

- Wojna się skończyła, nie ma też konfliktu, dlatego nie istnieje żaden powód, dla którego należałoby zachować NATO - zaznaczył Riexinger na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie.

Lewica opowiada się za wycofaniem Bundeswehry ze wszystkich misji zagranicznych. Budżet na wojsko powinien zostać zdaniem partii zmniejszony o 10 mld euro czyli 30 proc.

Szef partii zapowiedział radykalne zerwanie z neoliberalnš politykš ostatniego ćwierćwiecza. Program przewiduje zmniejszenie podatków dla osób o najniższych zarobkach i radykalny wzrost obcišżeń dla podatników uzyskujšcych wysokie dochody. Osoby, których dochód roczny przekroczy 260 tys. euro, miałyby płacić podatek w wysokoœci 60 proc., a zarabiajšcy milion euro i więcej musieliby oddać fiskusowi 75 proc. przychodów. Obecnie najwyższa stawka podatku wynosi 42 proc.

Lewica zamierza ponadto zlikwidować zasiłek dla bezrobotnych w wysokoœci 409 euro miesięcznie i chce zastšpić go "œwiadczeniem podstawowym" w wysokoœci 1050 euro.

Program musi zostać potwierdzony przez zjazd partii, który ma się odbyć w czerwcu.

SPD, Lewica i Zieloni dysponujš w obecnym parlamencie arytmetycznš większoœciš pozwalajšcš im na utworzenie rzšdu, jednak po wyborach w 2013 socjaldemokraci odrzucili tę możliwoœć ze względu na fundamentalne różnice w podejœciu do polityki zagranicznej. Przed wyborami, które odbędš się we wrzeœniu tego roku, SPD nie wyklucza koalicji z Lewicš i Zielonymi, widzšc w tym jedynš możliwoœć odsunięcia Merkel od władzy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL