Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Hiszpański okręt naruszył wody terytorialne Gibraltaru

Twitter
Hiszpański okręt patrolowy Infanta Cristina naruszył we wtorek po południu wody terytorialne Gibraltaru i został zmuszony przez brytyjski okręt HMS Scimitar do oddalenia się w stronę wybrzeży Hiszpanii - poinformowała brytyjska marynarka wojenna.

Rzšd Gibraltaru - brytyjskiego terytorium zamorskiego - uznał manewr okrętu za wtargnięcie, oskarżajšc hiszpańskie władze o regularne łamanie konwencji ONZ o prawie morza.

Od kilku dni relacje na linii Londyn-Madryt sš napięte po tym, gdy w roboczej wersji unijnych wytycznych w sprawie negocjacji dotyczšcych wyjœcia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przyznano hiszpańskiemu rzšdowi prawo weta wobec objęcia Gibraltaru przyszłym porozumieniem handlowym po opuszczeniu wspólnoty przez Londyn.

Były szef Partii Konserwatywnej Michael Howard zasugerował w niedzielę, że brytyjska premier Theresa May mogłaby pójœć na wojnę z Hiszpaniš, aby bronić Gibraltaru, jeœli Madryt zechce wykorzystać negocjacje dotyczšce Brexitu do uzyskania kontroli nad tym terytorium.

W programie "Sophy Ridge on Sunday" w telewizji Sky News Howard przypomniał, że 35 lat temu ówczesna szefowa rzšdu Margaret Thatcher wysłała brytyjskie wojska w celu obrony Falklandów. "Jestem absolutnie pewny, że obecna premier okaże takš samš determinację, stajšc w obronie interesów mieszkańców Gibraltaru" - powiedział.

W niedzielę Downing Street poinformowało, że premier May rozmawiała rano przez telefon z szefem rzšdu Gibraltaru Fabianem Picardo, zapowiadajšc, że Wielka Brytania "nigdy nie zawrze umowy, która przekazałaby mieszkańców Gibraltaru pod innš władzę bez ich wolnej, wyrażonej w sposób demokratyczny woli (...), ani nigdy nie wejdzie w proces negocjacji dotyczšcy zwierzchnictwa, z których Gibraltar nie byłby zadowolony".

Hiszpański minister spraw zagranicznych Alfonso Dastis ocenił, że "Brytyjczycy niepotrzebnie tracš równowagę, bo nie ma ku temu powodu".

"Porównywanie (Gibraltaru) do sytuacji w przeszłoœci, takich jak Falklandy, jest nieco wyjęte z kontekstu. Hiszpański rzšd jest nieco zaskoczony tonem komentarzy, które docierajš do nas z Wielkiej Brytanii - kraju, który jest znany ze swojego spokoju" - dodał.

Zamieszkane przez 30 tys. osób brytyjskie terytorium zamorskie zdecydowanie zagłosowało w ubiegłorocznym referendum za pozostaniem W. Brytanii w Unii Europejskiej (96 proc. głosujšcych), ale w obliczu decyzji o opuszczeniu Wspólnoty będzie musiało się zmierzyć z rozpoczynajšcymi się na nowo dyskusjami na temat jego statusu.

Gibraltar został zajęty przez W. Brytanię w trakcie wojny o sukcesję hiszpańskš w 1704 roku i został formalnie przekazany pod zarzšd Londynu na mocy traktatu pokojowego z Utrechtu z 1713 roku, stajšc się oficjalnie brytyjskš koloniš w 1830 roku. Jego mieszkańcy dwukrotnie odrzucili w referendach z 1967 i 2002 roku możliwoœć przejœcia terytorium pod hiszpańskš jurysdykcję.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL