Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble: Nie wymagać zbyt wiele od Polaków

AFP
Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble zaapelował w Berlinie do przedstawicieli niemieckich banków o większš wyrozumiałoœć dla krajów Europy Œrodkowo-Wschodniej pomimo różnic poglšdów. To kolejna taka wypowiedŸ Schaeublego, uważanego za najbardziej doœwiadczonego niemieckiego polityka.

Od przyjaciół i sšsiadów w Europie - Polaków, Węgrów i Czechów - nie należy zbyt wiele wymagać - powiedział minister podczas spotkania ze Stowarzyszeniem Banków w Berlinie. - Powinniœmy tym krajom dać trochę więcej czasu na "zadomowienie się" w Unii Europejskiej - zaznaczył Schaeuble, cytowany przez agencję dpa. - To co prawda nie usprawiedliwia wszystkiego, ale bšdŸcie trochę bardziej wspaniałomyœlni - zwrócił się do uczestników spotkania.

Na spotkaniu z dziennikarzami w marcu Schaeuble wymienił Polskę obok Francji jako kraj ważny dla stabilizowania UE. Niemiecki polityk mówił wówczas, że nie popiera polityków, którzy domagajš się finansowych kar dla krajów odmawiajšcych przyjęcia imigrantów lub czynišcych to w niedostatecznym stopniu.

- Takie postulaty prowadzš donikšd, powodujšc jedynie eskalację sporu - ostrzegł.

Zdaniem szefa niemieckiego resortu finansów w tej kwestii należy "uwzględniać specyficznš sytuację każdego kraju". - Musimy uznać, że zdolnoœć do przyjmowania ludzi z innych kontynentów jest różna w poszczególnych krajach - powiedział Schaeuble.

Schaeuble zaprosił wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego na spotkanie ministrów finansów G20, które odbyło się w marcu w Baden-Baden.

Schaeuble uważany jest za najbardziej doœwiadczonego polityka niemieckiego. W kryzysie uchodŸczym jako jedyny członek gabinetu Angeli Merkel publicznie prezentował krytycznš opinię.

W Bundestagu zasiada nieprzerwanie od 1972 roku. Był szefem urzędu kanclerskiego Helmuta Kohla, ministrem spraw wewnętrznych i przewodniczšcym CDU. 74-letni polityk nie wyklucza pozostania w rzšdzie w przypadku zwycięstwa CDU w tegorocznych wyborach do Bundestagu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL