Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Angela Merkel grozi zakazem wieców tureckich polityków

AFP
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że możliwe jest odwołanie przez władze w Berlinie wieców tureckich polityków w Niemczech. W weekend prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan kolejny raz porównał władze Niemiec do nazistów.

Niemiecki rzšd "zastrzega sobie prawo" do "rewizji zezwoleń" wydanych w sprawie uczestnictwa przedstawicieli tureckich władz w spotkaniach z wyborcami w Niemczech - mówiła kanclerz na wspólnej konferencji prasowej w Hanowerze. Wiece te organizowane sš w ramach kampanii przed kwietniowym referendum w Turcji w sprawie zmiany systemu z parlamentarnego na prezydencki.

Merkel oceniła, że prezydent Turcji powinien powstrzymać się od porównywania niemieckich władz do nazistów. "Niestety widzimy, że te porównania nadal się pojawiajš, i nie pozwolimy na łamanie wszelkich tabu bez poszanowania cierpienia tych, którzy byli przeœladowani i mordowani w czasach nazizmu" - mówiła kanclerz.

Dodała, że "nie ma zamiaru brać udziału w wyœcigu prowokacji".

Turecki przywódca w niedzielę po raz kolejny nazwał działanie niemieckich władz "nazistowskimi praktykami", oceniajšc w ten sposób decyzje o odwołaniu niektórych wieców przedstawicieli Ankary w Niemczech.

Agencja AP wyjaœnia, że choć w pewnych przypadkach lokalne władze w Niemczech zakazywały takich spotkań tureckich polityków z wyborcami, rzšd federalny Merkel - w odróżnieniu od władz holenderskich - nie podjšł dotychczas takiej decyzji. W zeszłym tygodniu jednak, po szeregu obraŸliwych wypowiedzi ze strony tureckiej, szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier zagroził Turcji wydaniem zakazu wjazdu do Niemiec dla tureckich polityków pragnšcych uczestniczyć w wiecach wyborczych.

Z danych niemieckiego MSZ wynika, że na najbliższy miesišc planowanych jest około 30 wizyt tureckich polityków. Zakaz spotkań przedstawicieli Ankary z wyborcami w Holandii doprowadził do bezprecedensowego konfliktu między Ankarš i Hagš.

Według AFP Berlin podejrzewa, że Erdogan chce za pomocš prowokacji ustawić się w roli ofiary, by zmobilizować wyborców do udziału w kwietniowym referendum.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL