Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Aleksandr Łukaszenka: Mamy w kraju "pištš kolumnę"

123RF
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podkreœlił, że władze w Mińsku bardziej niż zwiększeniem obecnoœci NATO przy granicach sš zaniepokojone próbami zwiększania napięcia wewnštrz kraju przez „pištš kolumnę”.

- Nie mogę powiedzieć, żebyœmy mieli za dużo problemów z powodu pewnej konfrontacji między naszš grupš białorusko-rosyjskš a oddziałami NATO, które dzisiaj rzeczywiœcie się ożywiło, umacnia się, rozmieszcza dodatkowe kontyngenty wojsk u naszych granicach. To, szczerze mówišc, martwi nas mniej niż próby zwiększania napięć na Białorusi - powiedział białoruski prezydent podczas narady poœwięconej koncepcji manewrów wojskowych Zapad-2017.

- Chodzi o próby naszej "pištej kolumny", przy wsparciu i finansowaniu przez zachodnie fundacje i kierowaniu przez zachodnie służby specjalne naszymi skończonymi łajdakami, którzy uciekli za granicę - cytuje jego słowa agencja BiełTA.

W czasie tego samego spotkania Łukaszenka mówił również o incydentach, do których dochodzi na granicach, m.in. o próbach przewożenia broni, innych niebezpiecznych przedmiotów i materiałów.

- Na przykład dzisiejsze wydarzenie na granicy państwowej, w tym przypadku na granicy białorusko-ukraińskiej, kiedy trzeba było użyć broni. I na kierunku zachodnim, gdzie wykryto granaty napełnione jakimœ proszkiem – w tej sprawie trwa dochodzenie - mówił Łukaszenka. Dodał również, nie podajšc szczegółów, że na pokładzie samolotu lecšcego tranzytem przez Białoruœ z Armenii do jednego z krajów europejskich wykryto substancje radioaktywne.

- To wszystko œwiadczy o tym, że nie można się rozluŸnić. Powinniœmy zachować czujnoœć i w żadnym wypadku nie dać pretekstu do destabilizacji sytuacji w kraju - oœwiadczył Łukaszenka.

W czasie tego samego spotkania Łukaszenka oœwiadczył, że planowane na ten rok manewry Zapad-2017 powinny być otwarte i przejrzyste dla obserwatorów z NATO.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL