Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

USA: Śledztwo ws. mieszania się Rosji w wybory trwa już od lipca

Szef FBI James Comey w trakcie przesłuchania
AFP
FBI od lipca ub. roku prowadzi œledztwo w sprawie mieszania się Rosji w amerykańskie wybory - przyznał dyrektor FBI James Comey. Dochodzenie obejmuje także powišzania otoczenia prezydenta USA Donalda Trumpa z władzami Rosji.

Dyrektor FBI, który wystšpił przed komisjš wywiadu Izby Reprezentantów razem z admirałem Michaelem Rogersem, dyrektorem specjalizujšcej się w wywiadzie satelitarnym Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), powiedział, że „nie ma żadnych informacji, które potwierdzałyby (zarzuty Trumpa – przyp. red.), że poprzednia administracja założyła podsłuch” w sztabie wyborczym Trumpa.

Zapewnił, że jest to informacja dokładnie sprawdzona w FBI, a także ministerstwie sprawiedliwoœci.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele obu komisji wywiadu - Senatu i Izby Reprezentantów - z ramienia Demokratów i Republikanów stwierdzili, że nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie zarzutów Trumpa.

Prezydent podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelš Merkel w pištek podtrzymał swoje zarzuty, które już od dwóch tygodni sš w Waszyngtonie tematem ostrych kontrowersji.

James Comey podczas pięciogodzinnego publicznego posiedzenia komisji wywiadu Izby Reprezentantów wyjaœnił, że FBI z reguły nie informuje o prowadzonym dochodzeniu. Dodał jednak, że został upoważniony do wystšpienia z powodu wagi, jakš Amerykanie przywišzujš do tego zagadnienia.

Dyrektor FBI i dyrektor NSA podkreœlili, że Rosji udało się zakłócić kampanię wyborczš swoimi poczynaniami, tj. propagandš, cyberatakami, dezinformacjš, przyczyniajšc się do „podkopania” amerykańskiej demokracji i procesu wyborczego.

Comey i Rogers podkreœlili jednak, że poczynania Moskwy nie zmieniły samego wyniku głosowania.

Obaj wyrazili przekonanie, że Rosja ponowi takie poczynania w przyszłoœci w Stanach Zjednoczonych i w innych krajach.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL