Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Holandii: wygrywa Rutte, Wilders drugi

Lider PVV Geert Wilders
AFP
W Holandii ogłoszono oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych z 15 marca. Potwierdziły one zwycięstwo Partii Ludowej na rzecz Wolnoœci i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte, która zdobyła 33 miejsca w 150-osobowej izbie niższej zwanej Izbš Drugš.

Na drugim miejscu uplasowała się antyislamska i antyunijna Partia na rzecz Wolnoœci Geerta Wildersa, która zdobyła 20 mandatów.

Na trzecim miejscu ex aequo z 19 mandatami znalazły się: Apel Chrzeœcijańsko-Demokratyczny (CDA) i Demokraci 66 (D66). Po 14 miejsc w parlamencie dostały: Partia Socjalistyczna (SP) i Zielona Lewica (GL).

Partia Pracy, która była w dotychczasowym rzšdzie Ruttego jego głównym koalicjantem, uzyskała zaledwie 9 miejsc w porównaniu z 38 mandatami w wyborach w 2012 roku. Resztę miejsc zajęły mniejsze ugrupowania.

Do głosowania poszło ponad 10,5 mln Holendrów. "Frekwencja wyniosła 81,9 proc. wobec 74,7 proc. w 2012 roku" - powiedział szef Rady Wyborczej Jan Kees Wiebenga na konferencji prasowej.

Wstępna runda negocjacji, które majš doprowadzić do wyłonienia nowej koalicji rzšdowej w Holandii, rozpoczęła się w poniedziałek. Tego dnia rozmowy z przywódcami partyjnymi rozpoczęła minister zdrowia w dotychczasowym rzšdzie Edith Schippers (VVD), której przewodniczšcy Izby Drugiej powierzył prowadzenie nieformalnych rozmów wstępnych.

Schippers rozmawiała na razie z liderami VVD, D66, CDA i GL. Razem te cztery partie majš 85 mandatów, czyli mogłyby utworzyć stabilnš koalicję rzšdzšcš.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL