Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Erdogan o odwołanych wiecach w Niemczech: jak w czasie nazizmu

Recep Tayyip Erdogan
AFP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan porównał do nazizmu działania niemieckich władz, które w ostatnich dniach odwołały w swoich miastach tureckie wiece z udziałem ministrów rzšdu w Anakrze. To ostatnio Ÿródło napięć między Ankarš a Berlinem.

"Niemcy, nie macie nic wspólnego z demokracjš i powinniœcie wiedzieć, że wasze obecne działania niczym się nie różniš od okresu nazistowskiego" - powiedział Erdogan w Stambule na wiecu kobiet, które opowiadajš się za zmianš konstytucji przekształcajšcš ustrój Turcji na prezydencki.

"Myœlałem, że Niemcy już dawno zrezygnowały z tego rodzaju praktyk. Myliliœmy się. Udzielacie nam lekcji demokracji, a potem zabraniacie ministrom zabrać głos" - mówił turecki prezydent.

Odwołane wiece miały się odbyć w ramach kampanii przed kwietniowym referendum konstytucyjnym w Turcji. W Niemczech, gdzie uprawnionych do głosowania jest ponad 1,4 mln Turków, odwołano trzy zaplanowane takie spotkania z udziałem przedstawicieli rzšdu Turcji. W pištek zgodę na spotkanie z ministrem gospodarki Nihatem Zeybekci w mieœcie Frechen na zachodzie kraju wycofał zarzšdca hali, w której miało się ono odbyć. Wczeœniej wiec z udziałem Zeybekciego odwołały władze pobliskiej Kolonii.

Z kolei w czwartek, na kilka godzin przed terminem, władze miejscowoœci Gaggenau w Badenii-Wirtembergii wycofały pozwolenie na wiec z udziałem tureckiego ministra sprawiedliwoœci Bekira Bozdaga, powołujšc się przy tym na względy bezpieczeństwa. W reakcji na to tureckie MSZ wezwało ambasadora Niemiec na rozmowę, a Bozdag odwołał wizytę w Niemczech.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyjaœniła, że decyzje o odwołaniu wieców sš podejmowane na szczeblu lokalnym, a nie federalnym i rzšd w Berlinie nie ma na nie wpływu.

Innym powodem do napięć między Turcjš a Niemcami jest sprawa aresztowanego w Turcji korespondenta niemieckiego dziennika "Die Welt" Deniza Yucela, o podwójnym niemieckim i tureckim obywatelstwie, którego prezydent Erdogan nazwał w pištek "niemieckim agentem" i przedstawicielem separatystycznej, zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujšcych Kurdystanu (PKK). Strona niemiecka okreœliła te zarzuty jako "aberrację".

Tureckie referendum odbędzie się 16 kwietnia.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL