WikiLeaks: CIA zbierała dane o wyborach prezydenckich we Francji w 2012 r.

aktualizacja: 17.02.2017, 15:49
Francois Hollande
Francois Hollande
Foto: AFP

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) nakazała swoim agentom zbieranie informacji o wyborach prezydenckich we Francji w 2012 roku - wynika z siedmiostronicowego dokumentu, jaki opublikował w internecie demaskatorski portal WikiLeaks.

REDAKCJA POLECA
08.03.2017
Państwowi cyberszpiedzy
01.02.2017
Czy tajne służby dokonały puczu w Watykanie w 2013 roku?
18.01.2017
WikiLeaks: Julian Assange może pojechać do USA
Kariera.pl
Kiedy mam prawo do pierwszego urlopu?
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Dokument, zamieszczony w sieci w czwartek wieczorem i określony przez WikiLeaks jako "przydział zadań", sugeruje, że amerykańscy szpiedzy chcieli zyskać wewnętrzną wiedzę na temat wyborów francuskiego prezydenta, w tym partyjnego finansowania kandydatów, wewnętrznych sporów i przewidywanego nastawienia kandydatów do Stanów Zjednoczonych.

Agencja AP zauważa, że choć publikacja dokumentu może zaskakiwać, to zwarte w nim rozkazy wydają się przedstawiać standardowe gromadzenie informacji przez wywiad.

Francuskie media, pochłonięte zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, w piątek poświęciły rewelacjom WikiLeaks stosunkowo niewiele uwagi - dodaje agencja.

CIA odmówiła komentarza w tej sprawie. WikiLeaks nie ujawniło, skąd ma opublikowany dokument, podkreśliło jedynie, że jest on autentyczny.

W wyborach prezydenckich we Francji w 2012 roku wygrał socjalista Francois Hollande. Nie ubiega się on o reelekcję w tegorocznych wyborach głowy państwa w kwietniu i maju.

POLECAMY

KOMENTARZE