Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

WikiLeaks: CIA zbierała dane o wyborach prezydenckich we Francji w 2012 r.

Francois Hollande
AFP
Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) nakazała swoim agentom zbieranie informacji o wyborach prezydenckich we Francji w 2012 roku - wynika z siedmiostronicowego dokumentu, jaki opublikował w internecie demaskatorski portal WikiLeaks.

Dokument, zamieszczony w sieci w czwartek wieczorem i okreœlony przez WikiLeaks jako "przydział zadań", sugeruje, że amerykańscy szpiedzy chcieli zyskać wewnętrznš wiedzę na temat wyborów francuskiego prezydenta, w tym partyjnego finansowania kandydatów, wewnętrznych sporów i przewidywanego nastawienia kandydatów do Stanów Zjednoczonych.

Agencja AP zauważa, że choć publikacja dokumentu może zaskakiwać, to zwarte w nim rozkazy wydajš się przedstawiać standardowe gromadzenie informacji przez wywiad.

Francuskie media, pochłonięte zbliżajšcymi się wyborami prezydenckimi, w pištek poœwięciły rewelacjom WikiLeaks stosunkowo niewiele uwagi - dodaje agencja.

CIA odmówiła komentarza w tej sprawie. WikiLeaks nie ujawniło, skšd ma opublikowany dokument, podkreœliło jedynie, że jest on autentyczny.

W wyborach prezydenckich we Francji w 2012 roku wygrał socjalista Francois Hollande. Nie ubiega się on o reelekcję w tegorocznych wyborach głowy państwa w kwietniu i maju.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL