Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Polityka

USA: 176 emerytowanych generałów w liście do Trumpa przeciw torturom

AFP
176 emerytowanych amerykańskich generałów podpisało się pod listem do prezydenta elekta Donalda Trumpa, w którym sprzeciwiają się stosowaniu tortur przez USA. Pismo opublikował we wtorek dziennik "New York Times".

W liście datowanym na 6 stycznia generałowie, którzy w sumie reprezentują "ponad 6 tys. lat doświadczenia w dowodzeniu", stwierdzają, że "tortury są niepotrzebne". 

"Na podstawie naszego doświadczenia wiemy, że legalne techniki przesłuchań (...) dużo skuteczniej prowadzą do otrzymania wiarygodnych informacji - napisano w liście. - Tortury są przeciwskuteczne, ponieważ osłabiają nasze bezpieczeństwo narodowe. Zwiększają ryzyko dla naszych oddziałów, komplikują współpracę z sojusznikami, zrażają obywateli, których wsparcia Stany Zjednoczone potrzebują w walce z terroryzmem, oraz dostarczają narzędzia propagandy ekstremistom, którzy chcą nas zranić". 

Pod listem podpisało się wielu wojskowych, którzy wsławili się w walce z ekstremistami w Iraku i Afganistanie. Wśród nich jest William H. McRaven, który w 2011 roku kierował akcją likwidacji Osamy bin Ladena. 

W czasie kampanii wyborczej prezydent elekt mówił, że gdyby wygrał wybory, przywróciłby tortury i stosowałby "znacznie więcej (metod) niż podtapiania" praktykowane przez CIA za rządów George'a W. Busha.

Agencja AFP zaznacza, iż wydaje się, że od momentu zwycięstwa w wyborach Trump zmienił zdanie w tej kwestii. W szczególności wpłynąć na niego mogło spotkanie z generałem Jamesem Mattisem, którego Trump ostatecznie desygnował na ministra obrony. Agencja pisze, że na prezydencie elekcie wrażenie zrobiły słowa Mattisa, według którego "to raczej paczka papierosów i dwa piwa" zmuszą podejrzanych do zeznawania, a nie podtapianie.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL