Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

USA: 176 emerytowanych generałów w liście do Trumpa przeciw torturom

AFP
176 emerytowanych amerykańskich generałów podpisało się pod listem do prezydenta elekta Donalda Trumpa, w którym sprzeciwiajš się stosowaniu tortur przez USA. Pismo opublikował we wtorek dziennik "New York Times".

W liœcie datowanym na 6 stycznia generałowie, którzy w sumie reprezentujš "ponad 6 tys. lat doœwiadczenia w dowodzeniu", stwierdzajš, że "tortury sš niepotrzebne". 

"Na podstawie naszego doœwiadczenia wiemy, że legalne techniki przesłuchań (...) dużo skuteczniej prowadzš do otrzymania wiarygodnych informacji - napisano w liœcie. - Tortury sš przeciwskuteczne, ponieważ osłabiajš nasze bezpieczeństwo narodowe. Zwiększajš ryzyko dla naszych oddziałów, komplikujš współpracę z sojusznikami, zrażajš obywateli, których wsparcia Stany Zjednoczone potrzebujš w walce z terroryzmem, oraz dostarczajš narzędzia propagandy ekstremistom, którzy chcš nas zranić". 

Pod listem podpisało się wielu wojskowych, którzy wsławili się w walce z ekstremistami w Iraku i Afganistanie. Wœród nich jest William H. McRaven, który w 2011 roku kierował akcjš likwidacji Osamy bin Ladena. 

W czasie kampanii wyborczej prezydent elekt mówił, że gdyby wygrał wybory, przywróciłby tortury i stosowałby "znacznie więcej (metod) niż podtapiania" praktykowane przez CIA za rzšdów George'a W. Busha.

Agencja AFP zaznacza, iż wydaje się, że od momentu zwycięstwa w wyborach Trump zmienił zdanie w tej kwestii. W szczególnoœci wpłynšć na niego mogło spotkanie z generałem Jamesem Mattisem, którego Trump ostatecznie desygnował na ministra obrony. Agencja pisze, że na prezydencie elekcie wrażenie zrobiły słowa Mattisa, według którego "to raczej paczka papierosów i dwa piwa" zmuszš podejrzanych do zeznawania, a nie podtapianie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL