Polityka

11 stycznia w Sejmie. Relacja na żywo

PAP/
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, mimo blokady PO "wokół mównicy", rozpoczął posiedzenie Sejmu, po czym zarządził przerwę w obradach do jutra do godziny 10. Wcześniej Senat przyjął ustawę budżetową. Prezes PiS Jarosław Kaczyński na briefingu w Sejmie wyraził nadzieję, że w krótkim czasie po podpisaniu przez prezydenta, budżet zostanie opublikowany.

Protest w Sejmie

Od 16 grudnia w sali plenarnej Sejmu przebywali posłowie opozycji - PO i Nowoczesnej - którzy rozpoczęli wtedy protest przeciw wykluczeniu z obrad posła PO Michała Szczerby i planowanych zmianach w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ogłosił wówczas przerwę w obradach i wznowił je w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.

Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu zapewnił, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz że każdy z posłów mógł wejść do Sali Kolumnowej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu.

11 stycznia Senat przyjął ustawę budżetową na 2017 rok. Prezes PiS Jarosław Kaczyński na briefingu w Sejmie wyraził nadzieję, że w krótkim czasie po podpisaniu przez prezydenta, budżet zostanie opublikowany. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, mimo blokady PO "wokół mównicy sejmowej", ok. godz. 19 rozpoczął posiedzenie Sejmu, po czym zarządził przerwę w obradach do czwartku do godziny 10:00.

Kliknij, aby odświeżyć

Na tym kończymy naszą relację na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami.

20:03

W Sejmie trwa zebranie władz PiS. Uczestniczy w nim m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Beata Szydło i władze klubu.

20:01

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że po przerwie w obradach Sejmu, która ma potrwać do czwartku do godz. 10, posłowie wrócą do normalnej pracy oraz, że nie będzie blokowana mównica. Lider PSL ocenił, że "ostatni czas to był wyraz braku dialogu klasy politycznej". - My o ten dialog apelowaliśmy od samego początku. Przedstawialiśmy swoje propozycje, dążyliśmy do kompromisu i porozumienia - przypomniał.

Jak podkreślił Kosiniak-Kamysz PSL nie zgadzało się z decyzjami podjętymi 16 grudnia na Sali Kolumnowej. - Mieliśmy wątpliwości prawne, mieliśmy wątpliwości dotyczące prawidłowości przyjęcia budżetu. Chcieliśmy rozwiązać kwestie nie na gruncie prawnym, bo tutaj są dwie skrajne opinie, ale na gruncie kompromisu politycznego i on był możliwy, ale zależał od dobrej woli przede wszystkim rządzących, obozu władzy, który nie zdał egzaminu - powiedział. Dodał, że za kryzys współodpowiedzialna jest opozycja, ale jak ocenił jest to "mniejsza odpowiedzialność".

19:42

Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował, że posłowie Platformy zostaną na sali obrad do czwartku. W czwartek rano zbiera się zarząd PO, później klub parlamentarny Platformy, który omówi ewentualne dalsze kroki w sprawie protestu w Sejmie. - Zostajemy na sali obrad do rana, są dyżury rozpisane do rana - powiedział Neumann. - Galerię nam otworzono, rozmawiałem z marszałkiem Kuchcińskim na Konwencie, pytając go jaka jest zasada działania dziennikarzy przez niego ogłoszona, nie przez marszałka Karczewskiego. Marszałek Kuchciński potwierdził mi, że wróciło do starych zasad dzisiaj. Prosiliśmy o otwarcie galerii i została otworzona - dodał.

Szef klubu PO dopytywany, czy nie obawia się, że posłowie PO zostaną wyprowadzeni z sali obrad, odparł, "nie, nie zostaniemy". - Nas nie tak łatwo stamtąd wyprowadzić jak widać - podkreślił Neumann.

19:15

Część posłów opuściła salę plenarną. Wokół mównicy sejmowej pozostaje grupa posłów PO.

Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski

19:07

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył 34. posiedzenie Sejmu, wezwał do uczczenia pamięci zmarłych w ostatnich dniach: Longina Komołowskiego, Stanisława Hniedziewicza, Marii Łopatkowej i Janusza Brochwicz-Lewińskiego. Posłowie odmówili modlitwę "wieczny odpoczynek".

Potem marszałek Kuchciński zarządził przerwę w obradach do czwartku do godz. 10.

19:05

 

 18:55

Nie będziemy okupować mównicy sejmowej, ani fotela marszałka Sejmu - zadeklarował z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Zaapelował jednocześnie do PO, aby nie posłowie tego klubu blokowali mównicy sejmowej, tylko przeszli w inną formę protestu.

18:53

Państwo polskie nie ma budżetu, wszyscy, którzy byli przy tym procederze biorą za to odpowiedzialność - powiedział w środę późnym popołudniem szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział też, że posłowie Platformy pozostaną na sali posiedzeń Sejmu; będą też "przy mównicy sejmowej".

18:49

A tymczasem:

 

18:48

Dziennikarze są wpuszczani na galerię sejmową:

 

18:41

Rozpoczęcie posiedzenia Sejmu o godz. 19 - zapowiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki.

18:36

- Państwo polskie nie ma budżetu, wszyscy, którzy byli przy tym procederze biorą za to odpowiedzialność - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

Zapowiedział, że posłowie Platformy pozostaną na sali posiedzeń Sejmu.

18:31

- Jeśli ktoś ma silną legitymację, myślę o rządzie, o klubie, o większości, to przecież to jest kompromitujące: nie dość, że łamana jest procedura i regulamin, ale także ta ucieczka do sali kolumnowej jest dowodem słabości. Ucieczka z budżetem do Senatu jest dowodem porażki - powiedział w RMF FM Andrzej Halicki.

18:25

- Czy postawicie wokół niego płoty, mury czy zasieki - Sejm należy do wszystkich Polaków - powiedział podczas protestu KOD Mateusz Kijowski. Czytaj więcej.

18:23

 

18:05

 

17:47

Działania opozycji były nielegalne i skierowane przeciwko polskiej demokracji - powiedział Jarosław Kaczyński. Czytaj więcej.

17:46

 

17:45

Jest rzeczą istotną z punktu widzenia polskiego parlamentaryzmu, by zostało otwarte 34. posiedzenie Sejmu - przyznał Jarosław Kaczyński.

17:42

Trwa briefing Jarosława Kaczyńskiego:

- Mamy uchwalony budżet. Mamy nadzieję, że w krótkim czasie po podpisaniu przez prezydenta, będzie on opublikowany - powiedział prezes PiS.

17:37

Pod Sejmem zbiera się KOD.

 

17:36

W najbliższym czasie briefing władz PiS, w tym prezesa Jarosława Kaczyńskiego, na temat obecnej sytuacji w Sejmie.17:33

Albo jedna, albo druga strona konfliktu powinna, jak najszybciej ustąpić, bo tracimy na tym wszyscy - powiedział Kornel Morawiecki z Koła Poselskiego Wolni i Solidarni. - Apeluję o męską decyzję skończenia tego sporu - podkreślił. Czytaj więcej.

17:12

16:58

16:55

16:50

Nie ma akceptacji w PO dla uchwały marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - powiedział dziennikarzom lider Platformy Grzegorz Schetyna. Jak dodał, PiS "nie chce znaleźć przestrzeni do porozumienia".

Od godz. 16.45 kolejne spotkanie klubu PO.

16:42

Bez poprawek do budżetu na 2017 r. - zdecydował Senat.

Ustawa idzie do podpisu prezydenta.

16:37

Co kryje budżet na 2017 rok? Wyjaśniamy. Czytaj więcej.

16:20

16:18

Obrady Sejmu mają się rozpocząć o godz. 18.30.

SMS-y z taką informacją otrzymali posłowie PiS od wicemarszałka Sejmu, szefa ich klubu Ryszarda Terleckiego.

16:05

15:59

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński upoważnił komendanta Straży Marszałkowskiej do występowania do instytucji państwowych z żądaniem udzielenia niezbędnej pomocy w zakresie realizacji przez Straż zadań z zakresu ochrony Sejmu u Senatu.

Treść pełnomocnictwa ujawnił na Twitterze poseł PO Sławomir Nitras:

15:57

Budżet państwa na 2017 r. został uchwalony, nie będzie powtórnego głosowania budżetu - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Fot. PAP/ Radek Pietruszka

15:53

Szef klubu PO Sławomir Neumann stwierdził, że uchwała zaproponowana przez marszałka Sejmu "jest nieakceptowalna". - Naszym zdaniem budżet na 2017 r. został uchwalony w sposób niewłaściwy - uważa Neumann.

15:51

15:49

Politycy Kukiz'15 ocenili, że projekt uchwały zaproponowany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego podczas Konwentu Seniorów ma być "jakimś kompromisem".

- Obywatele płacą nam za to, byśmy pracowali, a nie wygłupiali się - oświadczył wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

15:48

15:46

Budżet na 2017 r. zapowiada dobry rok dla Polski i Polaków - mówił podczas debaty w Senacie nad tegorocznym budżetem Grzegorz Bierecki, szef komisji budżetu i finansów publicznych.

15:43

Ważne że zaczęliśmy rozmawiać, ale szanse na przyjęcie projektu uchwały, zaproponowanego przez marszałka Sejmu, są niewielkie - ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Fot. PAP/ Rafał Guz

15:41

Kolejna przerwa w Sejmie do godz. 18:30 - informuje Onet, powołując się na źródła w PiS.

15:39

15:36

Nie możemy poprzeć uchwały, która mówi o tym, że Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2017 r. - oświadczył po kolejnym spotkaniu na Konwencie Seniorów lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Fot. PAP/ Radek Pietruszka

15:30

Dziennikarz działu krajowego "Rzeczpospolitej" Marcin Dobski:

15:21

15:18

15:15

Senat zaczął rozpatrywać ustawę budżetową na 2017 r.

15:11

- Proponujemy, by prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego proces przyjęcia ustawy budżetowej - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. - Druga propozycja zakłada powtórzenie głosowania nad budżetem - dodał.

Fot. PAP/ Radek Pietruszka

15:02

Sytuacja w Sejmie wymaga szybkiego i pozytywnego rozwiązania, także ze względu na pozycję Polski w Europie - ocenił szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk w rozmowie z TVN24. Jego zdaniem jest to zadanie przede wszystkim rządzących.

14:39

14:38

Przerwa w posiedzeniu Konwentu Seniorów ma potrwać ok. pół godziny dłużej - poinformowała dziennikarzy wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Posiedzeniu Konwentu powinno się rozpocząć około godz.15.

14:35

14:30

Pojawiła się nowa propozycja dotycząca przygotowania projektu uchwały Sejmu ws. okoliczności, w jakich była przyjmowana ustawa budżetowa - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po wyjściu z posiedzenia Konwentu Seniorów.

14:29

14:21

14:18

Czekamy na osiągnięcie tzw. porozumienia politycznego; PiS jest gotowe pójść na ustępstwa wobec PO pod warunkiem opuszczenia sali plenarnej przez blokujących - powiedział dziennikarzom lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

14:11

W środę o godz. 14.30 odbędzie się kolejne spotkanie u marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - poinformował lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Petru powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Konwentu Seniorów, że pojawiają się "nowe pomysły". "Za pół godziny kolejne spotkanie u marszałka Sejmu" - zaznaczył. 

"Dialog jest ważny, ale musi być na zasadach prawnych" - dodał Petru.

14:08

- Jest propozycja, by przesunąć obrady Sejmu na czwartek, ale jest przy tym warunek zaporowy, byśmy opuścili salę sejmową. PO opuści salę, gdy będzie polityczne porozumienie wygaszające kryzys parlamentarny - powiedział Sławomir Neumann

13:38

13:30

To nie jest żadna nowa propozycja, chcą żebyśmy opuścili salę sejmową, ale niczego nie deklarują w zamian - tak szef PO Grzegorz Schetyna odniósł się do najnowszej wypowiedzi przedstawicieli PiS. Zadeklarował, jednak, że jest otwarty na rozmowy, do których - jak mówił - jest przestrzeń.

13:26

Wychodzenie z sali plenarnej może być elementem porozumienia, a nie warunkiem stawianym przez Prawo i Sprawiedliwość - powiedział w środę szef klubu PO Sławomir Neumann.

Przypomniał, że Platforma zaproponowała przerwę w obradach Sejmu, a także projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu budżetowego. Jak dodał, te dwa punkty są łączne i nie można ich rozdzielać.

13:09

- Jesteśmy gotowi przystać na propozycję odroczenia o jakiś czas posiedzenia Sejmu, jeśli posłowie PO opuszczą salę obrad i złożą deklarację, że nie będą blokować mównicy - powiedział Ryszard Terlecki.

13:08

12:58

Pan prezydent chce, aby parlament wrócił do normalnego trybu pracy, ma nadzieję, że opozycja wycofa się z protestu - powiedział szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

12:45

Nasuwają się wnioski, że PO zależy na tym, żeby budżet na 2017 r. nie został uchwalony; na to nie możemy pozwolić. Praca parlamentu powinna odbywać się w sposób normalny i godny - powiedziała szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek.

12:38

12:35

Premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski uczestniczą w spotkaniu w gabinecie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

12:33

W Sejmie ponownie zebrał się zarząd Platformy Obywatelskiej, poseł Robert Kropiwnicki powiedział dziennikarzom, że celem spotkania jest narada przed kolejnym Konwentem Seniorów zaplanowanym na godz 13.

12:26

12:20

Wydaje się, że jest wola odroczenia posiedzenia Sejmu - powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) w przerwie posiedzenia Konwentu Seniorów.

W jego ocenie odroczenie obrad zależy od tego, czy "PO będzie skłonna do tego, by zaprzestać nieregulaminowej okupacji sali plenarnej".

12:15

Na galerię sali posiedzeń Sejmu przed 12. próbowali się dostać m.in. senatorowie PO, w tym wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Galeria pozostaje zamknięta. Otwarcie galerii zaplanowane jest na 45 minut przed rozpoczęciem posiedzenia.

12:03

- Posiedzenie Sejmu rozpocznie się prawdopodobnie o godz. 14. - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz

12:00

Ogłoszona została godzinna przerwa w posiedzeniu Konwentu Seniorów - poinformował dziennikarzy szef klubu PO Sławomir Neumann.

11:53

11:46

Niemal co trzeci ankietowany uważa, że należy siłą usunąć parlamentarzystów opozycji, którzy blokują salę plenarną. Blisko połowa respondentów jest jednak przeciwna takiemu rozwiązaniu kryzysu parlamentarnego - pokazał sondaż SW Research dla „Rzeczpospolitej”.

11:44

Propozycja PO przerwy w obradach Sejmu oraz projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu budżetowego, to szansa dla PiS na legalne, zgodne z prawem wyjście z kryzysu parlamentarnego - przekonywał szef klubu Sławomir Neumann.

11:38

Nowoczesna liczy na to, że 34. posiedzenie Sejmu nie rozpocznie się w tym tygodniu i zostanie przesunięte na przyszły tydzień - powiedziała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna).

11:31

Najlepiej byłoby powtórzyć głosowanie nad budżetem, ale to nierealne - ocenił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

11:29

Politycy opozycji szukają wyjścia z twarzą z tej komedii, którą odgrywali trzy tygodnie - tak wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki odniósł się do propozycji klubów opozycyjnych rozwiązania kryzysowej sytuacji w Sejmie.

11:21

Dziennikarze będą mogli obserwować posiedzenie Sejmu z galerii sejmowej

11:20

11:17

Prezydium Sejmu nie udało się osiągnąć kompromisu w sprawie wyjścia z kryzysu w polskim parlamencie - powiedział po posiedzeniu Prezydium wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

11:15

11:05

Proponujemy przerwę w obradach Sejmu do 18 stycznia oraz przedstawimy projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu parlamentarnego i budżetowego - poinformował lider PO Grzegorz Schetyna.

10:55

Od 1989 r. nie mieliśmy warunków tak sprzyjających najgorszym tradycjom polskiego parlamentaryzmu. Czytaj więcej

10:50

Najprawdopodobniej Senat budżet przyjmie bez poprawek, zgodnie z rekomendacją senackiej komisji budżetu i finansów publicznych - zapowiedział w Sygnałach Dnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

10:43

- Wierzę w to, liczę i apeluję do posłanek i posłów Nowoczesnej, żeby stanęli z nami na mównicy - mówi Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej

10:20

- Ścisłe kierownictwo PiS jest zafascynowane polityką „bez pardonu”, to jakaś fascynacja radykalizmem w polityce - mówił w programie #RZECZOPOLITYCE Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

10:00

- Z jednej strony PO nie ma pomysłu poza blokowaniem Sejmy, z drugiej PiS nie chce się przesunąć ani o kawałek - mówi Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

09:33

- Już wiemy co zrobimy. Myślę, że będzie ujawnione to około godziny 12 - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Robert Kropiwnicki, poseł PO.

09:10

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oświadczył, że o godz. 12. otworzy 34. posiedzenie Sejmu na sali plenarnej.

09:00

Nie chcę używać Straży Marszałkowskiej, ale teoretycznie jest to możliwe, również możliwe jest inne miejsce posiedzenia Sejmu - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS).

08:54

- Mam wielką nadzieję, że opozycja pójdzie po rozum do głowy i pozwoli nam spokojnie obradować - mówi szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

07:22

Kazimierz Marcinkiewicz komentował trwający protest opozycji i spotkanie partyjnych liderów z Jarosławem Kaczyńskim. Zdaniem byłego premiera posłowie opozycji powinni kontynuować swoje działania. Czytaj więcej

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL