Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Rosja: Nie mamy materiałów kompromitujšcych Trumpa

AFP
Rosja nie ma materiałów kompromitujšcych prezydenta elekta USA Donalda Trumpa - zapewnił Kreml. Uznał oskarżenia szefów amerykańskich służb wywiadowczych za "całkowicie fałszywe". Ocenił też, że ich celem było dalsze pogorszenie relacji dwustronnych.

- Kreml nie ma kompromatu na temat Donald Trumpa - oœwiadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, używajšc słowa pochodzšcego z żargonu z czasów ZSRR, okreœlajšcego kompromitujšce materiały, których można użyć, by szantażować różne osoby.

Amerykańskie media od wtorku informujš o istnieniu 35-stronicowego dokumentu, opisujšcego materiały mogšce skompromitować Trumpa. W notatkach jest mowa m.in. o nakręconym potajemnie przez rosyjskie służby filmie z hotelu w Moskwie z 2013 roku, na którym rzekomo widać Trumpa z prostytutkami.

Dokument, sporzšdzony przez byłego agenta brytyjskiego kontrwywiadu, sugeruje, że Trump i jego bliscy współpracownicy od wielu lat kontaktujš się z przedstawicielami Kremla. Oficjalne Ÿródła nie potwierdziły prawdziwoœci tych twierdzeń.

Dziennik "Washington Post" podkreœla, że chociaż amerykańskie służby nie potwierdziły tych zarzutów, to były przekonane, że Ÿródła, które przygotowały notatki, sš na tyle wiarygodne, że można zawrzeć ich streszczenie w tajnym raporcie na temat rosyjskich ingerencji w kampanię wyborczš w USA. Trump został w ub. tygodniu poinformowany o możliwoœci istnienia kompromitujšcych go materiałów.

- To całkowita fałszywka. (...) Tworzenie takich kłamstw jest ewidentnš próbš zaszkodzenia naszym dwustronnym stosunkom przed zaprzysiężeniem Trumpa, który opowiada się za zbliżeniem z Moskwš - dodał Pieskow.

- Trzeba na to reagować z pewnš dozš humoru, ale istnieje też smutna strona (tej sprawy). Niektóre osoby wywołujš tę histerię - ocenił rzecznik Kremla, nazywajšc całš sprawę "polowaniem na czarownice". Tak samo te materiały okreœlił wczeœniej Trump.

- Kreml nie próbujš zdobyć kompromatu" - powtórzył Pieskow. Zaprzeczył także, jakoby Moskwa posiadała kompromitujšce informacje na temat rywalki Trumpa z Partii Demokratycznej, Hillary Clinton.

Rosja stanowczo odrzuca również oskarżenia amerykańskich służb wywiadowczych o to, że ingerowała w listopadowe wybory prezydenckie w USA.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL