Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Donald Trump: Nie robię interesów w Rosji i z Rosjš

AFP
Donald Trump wystšpił na pierwszej od prawie szeœciu miesięcy konferencji prasowej. Odrzucił doniesienia o rzekomym zbieraniu przez Rosję kompromitujšcych go materiałów. Potępił przedostanie się tych "fałszywych wiadomoœci" do mediów.

Prezydent elekt powiedział, że niezweryfikowane informacje o zbieraniu przez Rosję kompromitujšcych go materiałów, to "fałszywe doniesienia" sfabrykowane przez "chorych ludzi".

Prezydent-elekt oœwiadczył, że nie robi żadnych interesów z Rosjš ani w Rosji. Powiedział, że nie wie, czy jego relacje z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem będš dobre, ale że ma takš nadzieję. Wczeœniej Trump zapewniał, że Rosja nigdy nie próbowała wywierać na niego nacisku. Skrytykował agencje wywiadowcze za doniesienia, jakoby Moskwa zebrała materiały, które go rzekomo kompromitujš.

Taœmy Trumpa

Amerykańskie media od wtorku informujš o istnieniu 35-stronicowego dokumentu, opisujšcego materiały mogšce skompromitować Trumpa. W notatkach jest mowa m.in. o nakręconym potajemnie przez rosyjskie służby filmie z hotelu w Moskwie z 2013 roku, na którym rzekomo widać Trumpa z prostytutkami. Dokument, sporzšdzony przez byłego agenta brytyjskiego kontrwywiadu, sugeruje, że Trump i jego bliscy współpracownicy od wielu lat kontaktujš się z przedstawicielami Kremla. Oficjalne Ÿródła nie potwierdziły prawdziwoœci tych twierdzeń.

Dziennik "Washington Post" podkreœlił, że chociaż amerykańskie służby nie potwierdziły tych zarzutów, to były przekonane, że Ÿródła, które przygotowały notatki, sš na tyle wiarygodne, że można zawrzeć ich streszczenie w tajnym raporcie na temat rosyjskich ingerencji w kampanię wyborczš w USA.

Trump został w ubiegłym tygodniu poinformowany przez szefów amerykańskich służb wywiadowczych o możliwoœci istnienia kompromitujšcych go materiałów. Na konferencji prasowej powiedział m.in., że to "hańba", że informacje z tego briefingu przedostały się do mediów. Nie wykluczył, że przecieku dokonały amerykańskie agencje wywiadowcze. Powtórzył, jak wczeœniej w œrodę pisał na Twitterze, że agencje wywiadowcze nie powinny były pozwolić, aby te "fałszywe wiadomoœci" wyciekły do opinii publicznej. - Myœlę, że to hańba. To jest coœ, co zrobiłyby nazistowskie Niemcy - powiedział.

W ubiegłym tygodniu szefowie służb wywiadowczych USA ocenili podczas przesłuchania w Senacie, że Rosja jest poważnym zagrożeniem cybernetycznym dla Stanów Zjednoczonych, a jej ingerencja w wybory prezydenckie w tym kraju miała na celu zwiększyć szanse Trumpa na wygranš i zaszkodzić jego rywalce, kandydatce Demokratów Hillary Clinton. Podkreœlono, że "tylko najwyższe władze Rosji mogły te ataki zatwierdzić". Kreml odrzuca oskarżenia o próby manipulowania przebiegiem wyborów w USA.

"Dobrze, jeœli Putin mnie lubi"

Trump przyznał, że jest prawdopodobne, iż to Rosja dokonała cyberataków w USA, ale potwierdził, że jego celem sš lepsze relacje z Moskwš. Zastrzegł zarazem, że nie istnieje "przycisk resetu" z Rosjš. - Jeœli Putin lubi Donalda Trumpa, to uważam to za atut, a nie za problem - powiedział. Dodał, że kiedy on będzie prezydentem, Rosja "będzie bardziej szanowała nasz kraj". Powiedział też, że wszystkie kraje "będš nas szanować o wiele bardziej" niż pod rzšdami poprzedniej administracji". Podkreœlał też, że USA sš przedmiotem hakerskich ataków "ze strony wszystkich, łšcznie z Rosjš i Chinami".

Będzie mur

Trump powiedział też, że nie opublikuje swoich zeznań podatkowych. Jego zdaniem nie interesuje się nimi nikt poza reporterami.

Poinformował jednoczeœnie, że kiedy obejmie prezydenturę, jego firmami zarzšdzać będš jego synowie Eric i Donald junior. Zapewnił, że jego firmy będš miały strukturę, która zapewni, iż on sam nie będzie miał wpływu na zarzšdzanie nimi.

Prezydent elekt zapowiedział, że natychmiast po objęciu prezydentury przystšpi do rozmów z Meksykiem w sprawie budowy muru na granicy między obu krajami, majšcego zapobiegać nielegalnej imigracji. Oœwiadczył, że budowa rozpocznie się szybko; nie zamierza z tym czekać do zakończenia negocjacji. Podkreœlił, że "nie chce czekać rok czy półtora roku". Powtórzył zapowiedzi z kampanii wyborczej, że za budowę ostatecznie zapłaci Meksyk.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL