Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

USA poinformowały o wydaleniu 35 rosyjskich dyplomatów

AFP
Stany Zjednoczone wydalajš 35 rosyjskich dyplomatów w ramach sankcji przeciwko Rosji w zwišzku z ingerowaniem w amerykańskie wybory prezydenckie - poinformował w czwartek "New York Times". Reuters podał, że chodzi o dyplomatów w Waszyngtonie i San Francisco.

Dyplomaci dostali 72 godziny na opuszczenie terytorium Stanów Zjednoczonych. 

Jak poinformowano, kroki te podjęto w odpowiedzi na działania uznane za niezgodne z praktykš dyplomatycznš.

Prezydent Barack Obama oœwiadczył, że sankcje przeciwko Rosji sš "niezbędnš i adekwatnš odpowiedziš" na naruszenie międzynarodowych norm postępowania. Dodał, że amerykańskie sankcje sš wymierzone głównie w rosyjskie służby - FSB i GRU.

Amerykański prezydent wezwał także sojuszników do przeciwstawienia się wysiłkom Rosji w celu "ingerowania w proces demokratyczny".

Obama sprecyzował, że amerykańskie sankcje objęły dziewięć podmiotów i osób fizycznych, w tym Federalnš Służbę Bezpieczeństwa (FSB) i Główny Zarzšd Wywiadowczy Sztabu Generalnego (GRU). 

Dodał, że Departament Stanu zamyka dwa rosyjskie obiekty w stanach Maryland i Nowy Jork. Według agencji TASS chodzi o kompleksy, w których mieszkajš dyplomaci z Rosji. 

Prezydent podkreœlił także, że amerykańscy dyplomaci doœwiadczali w cišgu minionego roku "niedopuszczalnego nękania" w Moskwie ze strony rosyjskich służb bezpieczeństwa i policji.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL