Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Minister środowiska zatwierdził zwiększonš wycinkę w nadleśnictwie Białowieża

Minister œrodowiska Jan Szyszko
PAP/Marcin Obara
Minister œrodowiska Jan Szyszko zatwierdził zwiększenie wycinki drzew w nadleœnictwie Białowieża. O swojej decyzji poinformował na konferencji prasowej w Warszawie. Jak tłumaczył, chodzi o ratowanie Puszczy Białowieskiej m.in. przed kornikiem drukarzem.

Zatwierdzony przez Szyszko aneks do Planu Urzšdzenia Lasu (PUL) nadleœnictwa Białowieża zakłada pozyskanie ponad 180 tys. metrów szeœciennych drewna w cišgu 10 lat. Dotychczasowy PUL zakładał pozyskanie ponad 64 tys. metrów szeœciennych drewna w cišgu 10 lat. 

Minister Szyszko zapewnił, że wycinka nie będzie prowadzona w Białowieskim Parku Narodowym. Z kolei dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski zaznaczył, że Lasy Państwowe nie będš miały pożytku z wycinki, bo - jak mówił - "nie chodzi o surowiec". Dodał, że zakażone drewno pochodzšce z wycinki musi być wywiezione z lasu. 

Szyszko ocenił, że decyzjami politycznymi, takim jak znaczne obniżenie pozyskania drewna z Puszczy Białowieskiej, doprowadzono w ostatnich latach do zamierania i degradacji cennych dla Unii Europejskiej siedlisk przyrodniczych jak i też gatunków zwierzšt w Puszczy.

Przypomniał, że na terenie jednej trzeciej powierzchni w trzech nadleœnictwach gospodarczych w Puszczy Białowieskiej(Białowieża, Hajnówka, Browsk) nie będš prowadzone działania gospodarcze, a na pozostałych dwóch trzecich prowadzone majš być działania zwišzane m.in. z nasadzeniami drzew.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL